Naša pomoc utečencom pokračuje

Naša pomoc utečencom pokračuje

Evanjelická diakonia ECAV na Slovensku spolu s Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety opäť 10. septembra 2015 vycestovali na pomoc stále prichádzajúcim utečencom do utečeneckého tábora pri Röszke v Maďarsku.
Novoprichádzajúce vyčerpané davy utečencov od srbskej hranice, najmä mladé rodiny s malými deťmi, skupiny mladých ľudí, ako aj starí ľudia naďalej potrebujú pomoc.

V utorok, 8. septembra 2015, sme prvýkrát rozdali humanitárnu pomoc, a preto sme zostali v úzkom kontakte s miestnymi pracovníkmi v terénne. Na základe ich informácií sme vedeli znova flexibilne reagovať na aktuálnu situáciu.

Nepriaznivé daždivé počasie, klesajúce teploty, hlavne chladné noci zhoršili už aj tak dosť nepriaznivú situáciu utečencov.

Po našej prvej návšteve sme sa preto opäť rozhodli priviezť ďalšiu humanitárnu pomoc do neoficiálneho utečeneckého tábora, ktorý sa vytvoril v poli pri železničnej trati, lebo oficiálny tábor je preplnený. Na mieste sme v neutíchajúcom daždi rozdávali pršiplášte, spacie vaky a stany.

Videli sme utečencov prichádzať unavených, vyčerpaných, uzimených a premoknutých. Na rukách alebo na ramenách niesli menšie deti a spiace batoľatá. Prišli s nami aj dvaja lekári, pôvodom zo Sýrie, žijúci dlhodobo na Slovensku. Najčastejšie zdravotné problémy boli prechladnutie, hnačky u detí, odreniny na nohách a drobné zranenia z cesty. Výhodou našich lekárov bolo, že vedeli s utečencami komunikovať po arabsky, kurdsky aj sýrsky. Každý našich z lekárov priviezol lieky pre asi 100 utečencov.

Naďalej chceme promptne reagovať a pokračovať v tejto tak potrebnej praktickej pomoci pre utečencov.

Galéria k článku

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.