Vianočné trhy v Iloku po prvýkrát

Vianočné trhy v Iloku po prvýkrát

Pred Vianocami sa po celom svete konajú rôzne vianočné trhy, aby ľuďom navodili tzv. vianočnú atmosféru. Preto sme sa aj my rozhodli, že okrem divadelnej hry urobíme prvé vianočné trhy v Iloku a výnosom z nich pomôžeme pri obnove Božieho chrámu, ktorý sa rekonštruuje.
Už roky vedľa nášho kostola chystáme v advente betlehem, kde sa nachádzajú figuríny „svätej rodinky“ v nadživotnej podobe, a osvetľujeme dvor rozsvieteným stromčekom. Tohto roku sme na nádvorie pridali aj hudbu, osvetlenie a stánky, v ktorých sa ponúkali rôzne vianočné predmety, dekorácie, darčeky zhotovené našimi šikovnými sestrami - skupinou Tabita, kde sa najviac pričinili: Katka Tomášova, Vesna Ristićová, Vlastička Čapeljova, Mila Dubovsky a sestra farárka Božena Sajáková, ktorá vedie ručné práce od roku 2003.

V ponuke bolo 42 rôznych druhov výrobkov, viac ako 260 kusov, kde si každý návštevník mohol vybrať nielen medzi sviečkami, anjelikmi na mnohé spôsoby, adventným ikebanami vianočnými ozdobami, dekoráciami... Okrem toho sa podávali zdarma rôzne pečené kysnuté koláče, zákusky, palacinky, čaj, káva, varené víno a, samozrejme, aj kapustnica uvarená podľa slovenského receptu, so slovenskými hríbami, ktorá rozvoniavala na široké okolie, dráždila chuťové poháriky a vraj veľmi dobre chutila.

Dobrá nálada, veľká návštevnosť, výzva k snahe urobiť dobrý skutok a k tomu niečo chutné aj na jazyk prinieslo skutočne vianočnú atmosféru do každého srdca. Mnohí takéto stretnutie ocenili slovami: Pripravili ste to na vysokej úrovni a navodili ste adventu nádhernú vianočnú náladu.

Naším prianím bolo, aby sme sa v budúcnosti dokázali spojiť a druhý ročník vianočných trhov urobili ešte vo väčšom spoločenstve v znamení jednoty a Božej lásky.