Odhalenie pomníka Martina Rázusa 24. 10.

Odhalenie pomníka Martina Rázusa 24. 10.

Spolok Martina Rázusa srdečne pozýva na slávnostné odhalenie pomníka Martina Rázusa na Rázusovom nábreží v Bratislave vo štvrtok 24. októbra 2013 o 15.00 hod.
Slávnosť sa bude konať 5 dní po 125. výročí narodenia Martina Rázusa v rámci aktivít Letokruhu Martina Rázusa 2012/2013. Záštitu nad týmto aktom prevzali Petra Nagyová Džerengová, viceprimátorka hlavného mesta SR Bratislavy, a Táňa Rosová, starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto.

Slávnostný príhovor prednesie Vladimír Ferenčík, predseda Spolku Martina Rázusa, ktorý základný kameň pomníka posvätil na slávnostných službách Božích v Evanjelickom kostole v Bratislave-Prievoze 16. novembra 2011. V umeleckom bloku vystúpia Juraj Sarvaš, Slovenský kresťanský spevácky zbor KRÉDO-VIRUJU a Chrámový zbor apoštola Pavla Brezno s dirigentom Jánom Zacharom.

Víťazmi verejnej súťaže na výtvarné dielo Pomník Martina Rázusa v Bratislave sa ešte v roku 2008 stali mladí umelci, výtvarník Martin Dzurek a architekt Daniel Bartoš. Práce na realizácii pomníka spomalili vonkajšie okolnosti, ktoré sa až v roku 2012 podarilo prekonať vďaka nezištnej spolupráci predstaviteľov samosprávy hlavného mesta SR Bratislavy a mestskej časti Bratislava-Staré Mesto a ďalších organizácií.

V definitívnej podobe pomníka (pôvodný návrh pomníka musel prejsť viacerými zmenami) je jeho dominantou vysoký žulový pilier pozostávajúci z trinástich platní. Jedenásť platní reprezentuje jedno miesto pôsobenia M. Rázusa, pričom sú označené názvom tohto miesta. Na každej strane piliera budú osadené sklenené hranoly, do ktorých je laserom vygravírované: • portrét Martina Rázusa s textom: Martin Rázus, 1888 – 1937, spisovateľ – kňaz – politik a podpisom; • jeho citát Za pasy šiel som s Bohom svojím, so svetom – so sebou; • chronológia jeho životabehu; • citát z Argumentov: Cez rodinu je cesta k národu, cez národ k celému ľudstvu, ktoré nájde svoj mier a blahobyt, keď ho nájdu tie zložky, z ktorých pozostáva. A jednou takouto zložkou celého ľudstva je i tvoj slovenský národ! Vo večerných hodinách bude pomník osvetlený.

Poďakovanie za finančnú aj morálnu podporu patrí mnohým darcom, fyzickým aj právnickým osobám. Spolok Martina Rázusa zorganizuje v krátkom čas slávnostné stretnutie podporovateľov pomníka, na ktorom sa im poďakujeme za pomoc.

Občianske združenie Spolok Martina Rázusa (www.razus.sk) sa hlási k odkazu významného slovenského spisovateľa, dramatika, básnika, publicistu, evanjelického kňaza, politika, rodáka z Vrbice, dnes súčasti Liptovského Mikuláša. Dalo si za cieľ propagovať stále aktuálne dedičstvo duchovnej, umeleckej i politickej práce Martina Rázusa, preniknutej demokratickým, humanistickým a etickým posolstvom a úporným zápasom o presadenie poznanej pravdy.

Pri príležitosti 75. výročia smrti a 125. výročia narodenia Martina Rázusa organizuje Spolok Martina Rázusa a Mesto Liptovský Mikuláš s ďalšími partnerskými organizáciami cyklus duchovných, kultúrnych, vzdelávacích a športových aktivít v časovom rozpätí od 8. augusta 2012 (75. výročie smrti v Brezne) do 18. októbra 2013 (125. výročie narodenia v Liptovskom Mikuláši-Vrbici) pod názvom Letokruh Martina Rázusa 2012/2013.

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.