Zomrel náš spolubrat Július Alberty

Zomrel náš spolubrat Július Alberty

Vo veku 93 rokov zomrel v nedeľu 11. augusta 2019 v banskobystrickej nemocnici Prof. PhDr.
Dr.h.c. Július Alberty, CSc. Bol to významný historik, vysokoškolský pedagóg a prvý dekan Pedagogickej fakulty v Banskej Bystrici. Pohreb bude zajtra, 15.8. v evanjelickom kostole v Banskej Bystrici. Pozostalej rodine vyslovuje predsedníctvo ECAV hlbokú a úprimnú sústrasť.
 

Július Alberty sa narodil 19. augusta 1925 vo Vyšnej Pokoradzi. Základné vzdelanie absolvoval v rodnej dedine, potom študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote a Tisovci. Vysokoškolské štúdium absolvoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Ako stredoškolský pedagóg pôsobil v rokoch 1947 – 1953 v Lučenci a Banskej Bystrici. V roku 1953 bol riaditeľom Jedenástročnej strednej školy v Brezne, neskôr pracoval na Odbore školstva Krajského národného výboru ako krajský školský inšpektor. Vysokoškolským pedagógom bol od roku 1955. V roku 1964 sa stal prvým dekanom novovzniknutej Pedagogickej fakulty v B. Bystrici.

V časoch normalizácie po roku 1969 bol nútený odísť z tohto postu a neskôr i zo školstva. Rehabilitovaný bol po roku 1989 a vrátil sa aj na fakultu, kde pôsobil až do roku 2010. Bol držiteľom viacerých ocenení a vyznamenaní.

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.