Vysielací čas pre Reformovanú cirkev

Bratia a sestry, vieme, že na prelome prvej a druhej marcovej dekády začali platiť prísne opatrenia v boji proti šíreniu koronavírusu. Mali mnoho podôb. Priniesli ale aj to, že bolo umožnené zaradiť mimoriadne vysielania náboženských programov cez verejnoprávny rozhlas a televíziu (RTVS).

Prebehli jednania medzi riaditeľom RTVS, predsedom Konferencie biskupov Slovenska a predsedom ERC. Ich výsledkom bolo Memorandum o porozumení, ktoré vždy mesiac dopredu definuje, ktorá cirkev, v ktorý deň a na ktorom mieste vytvorí program, ktorý bude vysielaný rozhlasom, či televíziou. Pritom malo platiť, že už v decembri minulého roku dohovorené televízne a rozhlasové vysielania mali byť realizované vo formáte neverejných bohoslužieb a k nim mali pribudnúť pravidelné stredajšie vysielania v rozhlase, resp. okrem dohodnutého nedeľného televízneho prenosu mal byť z toho istého miesta realizovaný aj sobotný prenos.
Proporčne rozdeliť vysielacie časy medzi jednotlivé cirkvi nie je jednoduché. Uvedieme napríklad, že na Kvetnú nedeľu bolo síce uvedené dohovorené Sviatočné slovo generálneho biskupa ECAV, ale na tento termín sme nemali už žiadnu možnosť vysielať naše bohoslužby v rozhlase či v televízii. V tejto situácii sme požiadali rímskokatolícku televíziu LUX o možnosť vysielania z kaplnky televízneho štúdia. Stretli sme sa so súhlasom a porozumením i u pána arcibiskupa Stanislava Zvolenského i u programového riaditeľa televízie pána Jozefa Kováčika.
V štúdiu sme boli veľmi milo prijatí a vysielanie bolo realizované vo veľmi dobrej atmosfére.
Presne v tom istom čase, ako sme vybavovali toto svoje vysielanie sme si tiež uvedomili, že štvrtá najväčšia cirkev na Slovensku - Reformovaná kresťanská cirkev, nemá v mesiaci apríl žiadny televízny, ani rozhlasový prenos. Podobne, ako sme my zažili pekné gesto od rímskych katolíkov, sme i my ponúkli jeden svoj rozhlasový vysielací čas bratom reformovaným.

Prenos ich pobožnosti bude dnes v rádiu Regina o 17.30 hod. Uvádzame to na vysvetlenie zmeny v predtým zverejnenom programe. Zároveň vás pozývame k rozhlasovým prijímačom, počúvať toto vysielanie.