Stanovisko Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku k aktuálnemu zákazu konania bohoslužieb

Bratia a sestry, prihovárame sa vám ako Zbor biskupov Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku, ale aj ako tí, ktorí vnímali rovnaké prekvapenie z oznamu, ktorý sme si vypočuli na tlačovej konferencii premiéra Slovenskej republiky Igora Matoviča.

Informácie, upozornenia alebo náznaky o tom, že by mali byť opäť zakázané Služby Božie sme nedostali. Neprišli z Ministerstva zdravotníctva SR ani z Úradu verejného zdravotníctva SR. Tak ako sme počas prvej vlny pandémie pristupovali ku všetkému zodpovedne a spoločne, dnes sme zostali bez informácií.

Vnímame vážnosť situácie, v žiadnom prípade ju nechceme podceniť a spôsobiť verejnosti alebo jednotlivcom problémy. Sme vďační, že ako členovia cirkevných zboroch ste dodržiavali usmernenia, ktoré boli vypracované pre konanie bohoslužieb podľa COVID semaforov. Účastníci Služieb Božích v červených zónach eliminovali spev, dodržiavali šachovnicové sedenie, všetci ste nosili rúška a dezinfikovali ruky aj priestory.

Nechceme byť nadradenou skupinou v spoločnosti, to v žiadnom prípade. Ale vnímame vaše sklamanie ako veriacich, keď vidíte, že reštaurácie, pohostinstvá, bary či diskotéky, ale aj fitnescentrá môžu svoje dvere nechať otvorené, pričom váš kostol je zamknutý a stretávanie sa v ňom predstavuje riziko.

Chceme vás ubezpečiť, že sa snažíme diskutovať s kompetentnými, zistiť viac informácií a žiadať aspoň o nejakú formu zmiernenia tohto vážneho opatrenia. Prosíme vás o trpezlivosť a najmä modlitby, pretože iba s Božou pomocou dokážeme zvládnuť ďalšiu skúšku našej viery a tiež odolať nebezpečenstvu nákazy.

Zbor biskupov ECAV na Slovensku, 29.9.2020