Evanjelik, akademik Ján Plesník oslávil 95. jubileum

Evanjelik, akademik Ján Plesník oslávil 95. jubileum ARCHÍV SPU NITRA

23. apríla 2020 dosiahol métu 95. rokov života akademik Ján Plesník. Je rodákom z Krajného v Myjavskom senioráte, dokonca jeho brat si zobral za manželku dcéru niekdajšieho krajňanského farára Mladena Kolényho. Tretiu tretinu svojho života prežíva v Nitre a je členom evanjelického cirkevného zboru. Široká vedecko - výskumnícka, umelecká, či politicko - spoločenská obec, tiež komunita mesta Nitra, či členovia cirkevného zboru ho poznajú ako špičkovo vzdelaného odborníka, skutočnú vedeckú autoritu, a tiež rázovitého, duchaplného a vtipného človeka s prenikavou životnou múdrosťou, úprimného vlastenca hurbanovsko - štefánikovskej tradície. Stojí za ním nie len zásadné celoživotné dielo v oblasti zootechniky a genetiky, ale aj mnohé aktivity s presahom do umenia a kultúry (napr. spoločne s osobným priateľom Dr. Dušanom Rollom - okrem iného niekdajším predsedom predstavenstva Tranoscia - založili dodnes úspešný medzinárodný filmový festival Agrofilm).

Pánovi akademikovi Jánovi Plesníkovi si dovoľujem srdečne a s radosťou zablahoželať v mene jeho rodákov, v mene členov Cirkevného zboru ECAV v Nitre, i v mene Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku. Vyprosujeme pre neho dar dobrého zdravia a sily, vieru, lásku a nádej do srdca, a tiež radosť v kruhu milovaných najbližších, priateľov a spolupracovníkov.

Zároveň si s láskavým povolením autora, novinára Jozefa Sedláka, dovoľujeme uviesť jeho zdravicu, uverejnenú dňa 2. mája 2020 v denníku Pravda. https://zurnal.pravda.sk/portret/clanok/549827-jan-plesnik-pribeh-jedneho-storocia/