Základy fotografie// Kurz Mediálneho výboru

Mediálny výbor ECAV ponúkol svojim spolupracovníkom a koordinátorom mediálnej práce v jednotlivých seniorátoch možnosť absolvovať online  školenie o základoch fotografovania. V utorok 17. mája kurz viedol jeden z členov výboru – Miroslav Iľko, zástupca dozorcu cirkevného zboru v Prešove a majiteľ reklamnej agentúry Biznis.help, ktorá sa okrem iného venuje reklame a audio-video produkcii: „Práca, ktorú robím, je kreatívna a fotografia je jej súčasťou. Fotografia prináša emócie a zachytáva daný okamih. Má výpovednú hodnotu sama osebe – nepotrebujete text ani animované video na to, aby ste pochopili.“

Zámerom a konečným cieľom školenia boli kvalitné fotografické výstupy zachytávajúce život evanjelickej cirkvi na Slovensku. M. Iľko sa v oblasti reklamy pohybuje už 17 rokov, a preto vie, aká podstatná je v dnešnej dobe vizuálne kvalitná fotografia: „Na mediálnom výbore sa zaoberáme tým, ako by mala cirkev komunikovať a fotografia je určite jeden významný komunikačný nástroj. Vie toho veľa povedať. Využíva sa čím ďalej, tým viac, aj vzhľadom na rozmach sociálnych sietí.“ Kvantita však neznamená vždy aj kvalitu, výsledkom je často len digitálny balast.
V úvode kurzu lektor M. Iľko objasnil dôvody, pre ktoré fotografia vôbec vznikla a akú má za sebou históriu. Priblížil, ako funguje fotoaparát, aké má časti a aká technika je na trhu dostupná. Predstavil základné typy fotografie, princípy tvorby expozície a kompozície, proces vzniku kvalitného záberu a funkciu svetla pri fotení. V závere školenia mohli nadšenci fotografie klásť lektorovi  otázky, ktoré ich zaujímali.
Miroslav Iľko sa foteniu venuje už bezmála sedem rokov – profesionálne aj vo voľnom čase, ale tvrdí, že sa má stále čo učiť a kam sa posúvať: „Je to kreatívny odbor, ktorý vždy prinesie niečo nové. Ak idete do hĺbky, tak vám nestačí ani niekoľko rokov na to, aby ste ho obsiahli. “  Mediálny výbor preto tento rok plánuje aj prezenčné školenie pre fotografov z evanjelického prostredia, na ktorom si budú môcť teoretické vedomosti overiť v praxi s využitím vlastnej techniky, čo lektor považuje za kľúčové: „Keď som sám začal fotiť, bol som ako špongia – absolvoval som veľa online kurzov, pozeral som množstvo videí ako fotiť. Nič mi však nedalo viac ako praktické fotokurzy s profesionálnym fotografom – fotenie v ateliéri a rozbor nasnímaných záberov."

Ak vás téma zaujala, webinár si môžete pozrieť na tomto linku: https://youtu.be/pGCOM234c58