Vzácna návšteva z centrály Gustav-Adolf-Werku v Lipsku

V dňoch 29. septembra až 2. októbra navštívili našu krajinu i cirkev vzácni hostia z partnerskej organizácie Gustav-Adolf-Werk (GAW) v Lipsku. Boli to prezident Dr. Martin Dutzmann a generálny tajomník Enno Haaks. Popri návštevách partnerských evanjelických cirkví nechýbala ani návšteva našej ECAV na Slovensku.

GAW podporuje každoročne projekty našej cirkvi nemalou sumou. Medzi podporenými projektami v tomto roku boli: oprava strechy kostola v CZ Poltár, oprava bývalej cirkevnej školy v CZ Uhorské, rekonštrukcia strechy kostola v CZ Modra-Kráľová a oprava strechy na aule EBF UK.

Počas návštevy partneri počuli o rôznych plánoch jednotlivých cirkevných zborov. V Poltári je víziou farára zrekonštruovať pivničné priestory na klubovňu, v ktorej by sa stretávala nielen evanjelická mládež, ale aj mládež priamo z Poltára. V Uhorskom je budova bývalej cirkevnej školy sčasti opravená. K tomu, aby sa v nej mohli stretávať mladí ľudia, je potrebné rekonštrukciu dokončiť. K tejto rekonštrukcii vyjadrili partneri ochotu byť nápomocní.

V nedeľu, 1. októbra sa zúčastnili na službách Božích vo Veľkom kostole, kde brat Dr. Dutzmann poslúžil kázňou slova Božieho na biblický text Lk 12, 13-21 a pomáhal pri podávaní Večere Pánovej. Vo svojej kázni vyzdvihol, že nemusíme byť bláznami, ako bohatý poľnohospodár. Popri všetkých starostiach a radostiach sa snažme byť bohatými v Bohu. Počúvajme neustále slovo Božie, spievajme mu ďakovné piesne a prosme ho, aby naplnil naše pocity a myšlienky a viedol naše konanie.

V pondelok, 2. októbra, zavŕšili nemeckí zástupcovia svoju návštevu na Evanjelickej bohosloveckej fakulte UK, kde mali zaujímavý rozhovor s bratom prodekanom Marošom Nicákom.

Na záver stretnutia sme sa opýtali prezidenta Dr. Dutzmanna, ako hodnotí projekty, ktoré videl:
"V prvom rade veľmi pekne ďakujem, že sme mohli počas našej cesty navštíviť cirkevné zbory, vypočuť si hlasy farárov a faráriek, ale aj členov zboru. V prvom cirkevnom zbore v Poltári sme zažili veľmi angažovaného farára, ktorý plánuje rekonštrukciu pivnice na mládežnícku klubovňu, a veľmi radi by sme to podporili. Pretože nejde len o to, aby sa tu stretávali mladí evanjelici, v samotnej obci by mohlo vzniknúť miesto pre celú mládež. Myslím si, že to je veľmi dôležité. V druhom cirkevnom zbore išlo o rekonštrukciu evanjelickej školy ako miesto pre stretávanie sa, nielen pre cirkevný zbor, ale pre celú dedinu. Aj tam by sme chceli pomôcť, pretože je veľmi dôležité, aby cirkev pôsobila aj na dedine a mala kontakty v spoločnosti. A to isté platí aj na teologickej fakulte. Dnes sme mali pútavé a zaujímavé rozhovory a tam, kde je potrebná naša pomoc, ju radi poskytneme. Zároveň musím povedať, že veľa podnetov si odnášame do Nemecka."

A ako vidí zmysel podpory?
"Príkladom je evanjelická škola. Tamojší cirkevný zbor sa stále zmenšuje a otázka je, či sa dá škola s pomocou podpory obnoviť a či toto môže byť impulzom na rast cirkevného zboru. V tomto smere si stále myslím, že je to veľmi dôležité, možno dôležitejšie ako predtým."

Marcela Kmeťová