V Kláštore Kirchberg sa konala ekumenická konferencia

V dňoch 10. – 12. októbra 2022 sa konala ekumenická konferencia, ktorú každoročne organizuje partnerská cirkev vo Württembersku. Tento rok bolo miestom konania konferencie študijné centrum kláštor Kirchberg.

Takmer 50 účastníkov z Nemecka, ale i zo zahraničia sa stretlo, aby si vypočuli rôzne pohľady na ekologickú tému „Himmel, Erde, Luft und Meer – des Schöpfers Ehr im Anthropozän“. ECAV na Slovensku zastupovala tajomníčka pre zahraničie, Marcela Kmeťová.

Počas konferencie odzneli inšpiratívne príspevky k uvedenej téme v podaní geofyzika Dr. Reinharda Drewsa, ktorý vo svojej prezentácii hovoril o tom, ako sa hýbe ľad a o svojom výskume vo večnom ľade Antarktídy.
Hymnu pre všetky tvory pod oblohou podľa listu Kolosenským 1, 15-20 predstavil Christoph Hildebrandt-Ayasse z prípravného tímu konferencie.
Za Svetový luteránsky zväz odzneli slová o zasadzovaní sa o klimatickú spravodlivosť, ktoré predstavila Elena Cedillo zo Ženevy.
Na konferencii bol prítomný aj arcikňaz Radu Constantin Miron, predseda Pracovného spoločenstva kresťanských cirkví v Nemecku (ACK). Vo svojom príspevku priniesol pohľady na ortodoxnú teológiu stvorenia. Opýtali sme sa ho, prečo je táto téma dôležitejšia, ako kedykoľvek pred tým a aký je príspevok cirkví:
„Cirkvi žijú v tomto svete, v tomto svete je dnes aktuálna klimatická kríza, cirkvi pochopili, že musia prispieť k prekonaniu tejto krízy. To sa deje napríklad v Nemecku prostredníctvom ekumenického Dňa stvorenia, ktorý sa slávi začiatkom septembra, kde všetky cirkvi spoločne vyznávajú Boha ako Stvoriteľa, pomenúvajú svoje chyby a hľadajú spôsoby, ako sa dostať z klimatickej krízy.“

V rámci programu „večer pod dúhou“ odzneli rôzne želania pre Christine Keim, novú vedúcu oddelenia referátu misie, ekumény a rozvoj v partnerskej cirkvi vo Württembersku. Sestra tajomníčka pre zahraničie sa prihovorila za ECAV na Slovensku.

Nasledujúci deň sa konali rôzne workshopy, tri z nich aj v prírode. Konferencia bola ukončená záverečným pódiom, službami Božími, výberom témy pre nasledujúci rok a požehnaním na cestu.

Marcela Kmeťová