Ukrajinská nemecká luteránska cirkev má nového biskupa

Inštalácia biskupa nie je len slávnostným uvedením do úradu, je aj stretnutím predstaviteľov cirkví, príležitosťou pre spoznávanie, nadväzovanie nových kontaktov, výmenou skúseností, áno, aj priestor pre cirkevnú politiku. Taká bola aj inštalácia nového biskupa Ukrajinskej nemeckej luteránskej cirkvi - brata Pawla Schwarza v Kyjeve. Zúčastnili sa na nej aj brat biskup západného dištriktu Ján Hroboň s manželkou.

Samotná inštalácia bola pekná a príjemná slávnosť. Piesne v ukrajinčine, liturgia v nemčine, kázeň biskupa Schwarza prekladaná do nemčiny. Vnímali sme radosť a očakávanie zmeny.
Ukrajinskí hostitelia sa o nás výborne postarali. Navštívili sme unikátny kláštorný komplex Kyjevsko-pečerskúlavru a ochutnali špeciality ukrajinskej kuchyne.

Osobitne milé bolo pre mňa a moju manželku  stretnutie s Alexandrom Grossom. Bol farárom pri Odesse v dedine Novgorodovka, kde sme po niekoľko rokov vysielali misijný tím z Martina až do vypuknutia vojny v Donbase. Naši misionári tam organizovali Letnú biblickú školu pre deti a bola veľmi obľúbená. Škoda, že táto misia zanikla, a že sa o nej v našej cirkvi prakticky nevie.

Ukrajina je veľká krajina, s veľkými problémami ale aj veľkými charaktermi. Myslíme na modlitbách a aj svojou prípadnou podporou na ľudí, ktorí to majú neporovnateľne ťažšie ako my, ale nevzdávajú to a veria, že ich úsilie prinesie s Božou pomocou svoje dobré ovocie.

Alexander Gross