Stretnutie Pétura Thorsteinssona s generálny biskupom Ivanom Eľkom

V dňoch 17. – 20. júna 2019 navštívil po prvý krát Slovensko nový zástupca z württemberskej Diakonie, Pétur Thorsteinsson, pochádzajúci z Islandu. V pondelok, 17. júna sa stretol s generálnym biskupom Ivanom Eľkom a povereným riaditeľom Evanjelickej diakonie Jánom Gasperom. Cieľom stretnutia bolo spoznanie spolupráce a zároveň prehĺbenie partnerstva.

Pétur Thorsteinsson pracoval predtým ako referent pre medzinárodnú prácu s mládežou v rámci programu Erasmus. Ako dôležité vyzdvihol, že ECAV na Slovensku je stále cirkvou, na ktorú kladie dôraz partnerská cirkev v Nemecku v rámci svojej podpory. Ocenil niektoré veľmi zaujímavé a atraktívne projekty našej cirkvi, ktoré by chceli zažiť a zároveň aj odštartovať v Nemecku. Okrem toho uvítajú naše podnety a spôsoby, ako robiť dobré projekty a prejavili ochotu sa od nás učiť.

Brat Thorsteinsson navštívi ešte aj SED v Horných Salibách, stretne sa so zástupcami Spoločenstva evanjelickej mládeže.

Počas jeho návštevy sme s ním urobili krátky rozhovor:

Brat Thorsteinsson, prišli ste prvýkrát na Slovensko, ste novou kontaktnou osobou v partnerskej cirkvi vo Württembersku pre akciu Hoffnung für Osteuropa, aký má cieľ vaša návšteva?

Spoznať ľudí, to je 1. cieľom. Partnerstvo je živé tým, že sa ľudia poznajú. Nemôžeme byť v kontakte iba cez byrokraciu, alebo e-mail, to sú dobré pomôcky k tomu, čo máme. Ale v cirkvi sme všetci Božie stvorenia, stvorené k tomu, aby si našli cesty k sebe a pre seba a preto som tu, aby som spoznal ľudí. Som zvedavý, chcem sa nechať inšpirovať životom na Slovensku, chcel by som cítiť cirkev, chcel by som zažiť ľudí vo svojom nadšení, čo všetko krásne a kreatívne robia pre cirkev, pre ľudí v diakonii, pre ľudí na ulici.

Podporujete veľa projektov, jedná sa iba materiálnu pomoc, alebo aj o niečo viac?

Pre mňa je cirkev jedna cirkev, hranice sú dané politicky, tie musíme samozrejme dodržiavať, zachovať jednotu v riadení. Chcel by som vidieť ako rastie cirkev. V diakonii a v cirkvi sa spolu zdieľame, a tým pozorujeme, že staviame mosty medzi rôznymi cirkvami, medzi rôznymi krajinami, medzi ľuďmi rozličného pozadia. A tak môže cirkev rásť a preto nejde iba o materiálnu pomoc. Matéria však nemôže naše konanie ovládať, ale my sa musíme pýtať, čo potrebujú ľudia, čo by robil Ježiš, na akej ceste sa s našim Pánom nachádzame, a potom zistíme, že k tomu potrebujeme materiálnu podporu. Ale matéria nemôže našu prácu, ktorú robíme ovládať.