Pétur Thorsteinsson z württemberskej Diakonie navštívil Slovensko

V dňoch 10. – 14. apríla 2022 navštívil našu cirkev brat Pétur Thorsteinsson, výkonný riaditeľ partnerskej Diakonie vo Württembersku. Jeho návštevu sprevádzali stretnutia s mnohými predstaviteľmi z cirkvi, ktorí v súčasnosti venujú veľkú pozornosť pomoci utečencom z Ukrajiny.

V pondelok dopoludnia sa stretol s novou riaditeľkou Evanjelickej diakonie Ľudmilou Szabóovou Vysockou, poobede nasledovala cesta do Prešova s generálnym biskupom Ivanom Eľkom. V utorok navštívil CZ ECAV Pozdišovce, v ktorom je zriadený medzinárodný sklad humanitárnej pomoci, stretnutie so sestrou farárkou Denisou Vargovou, oboznámenie sa so systémom, organizáciou, situáciou. V ten deň navštívil hranicu Vyšné Nemecké, kde videl situáciu naživo.

Pétur Thorsteinsson: "Bol som veľmi potešený a nadšený dobrou koordináciou a spoluprácou, bolo pekné vidieť, ako pracovníci Ekumenickej pastoračnej služby spolupracujú s laickými pracovníkmi z cirkvi. Príjemne ma oslovilo, že prvou organizáciou, ktorú utečenci vidia pred tým, ako prídu na Slovensko, teda pred tým, ako prekročia hranice, je Evanjelická a Reformovaná cirkev.  Rovnako si myslím, že to, čo sa tam robí, je úplne správne, že sú prijímaní, upokojovaní, že dostanú teplý nápoj alebo jedlo, že sú jednoducho s nimi. Bolo tiež dobré počuť, ako úzko sa v rôznych inštitúciách spolupracuje s Ukrajincami, že si možno sami varia alebo spoločne organizujú deň, a že mnohí dostali aj prácu, čo považujem za mimoriadne skvelé."

Brat Pétur Thorsteinsson sa stretol aj s biskupom VD ECAV Petrom Mihočom a jeho tímom, ktorý sa aktívne spolupodieľajú na tejto pomoci. Okrem iného navštívil aj medzinárodné mládežnícke centrum ICHTHYS a Janoškov dom, v ktorých sú momentálne ubytovaní utečenci z Ukrajiny.

V stredu navštívil budúci diakonický domov ELIM, ktorý bude čoskoro renovovaný a slávnostne otvorený. Na záver zhodnotil úlohy a vízie pre nich ako partnerské organizácie.

Pétur Thorsteinsson: "Myslím si, že je dôležité, aby sme my, Svetový luteránsky zväz (LWF), katastrofická pomoc diakonie (Diakonie Katastrophenhilfe), Nádej pre východnú Európu (HfO), zostali v kontakte s ECAV na Slovensku a jej inštitúciami a službami, pretože túto úlohu môžeme zvládnuť iba spoločne. Myslím, že som si uvedomil, čo som už videl na papieri, čo som už počul, o čom sme aj hovorili - pred nami stojí úloha, na ktorej budeme musieť pracovať určite ďalších päť rokov."

Marcela Kmeťová