Návšteva zo švédskeho Härnösandu

V termíne 7.-12.6.2023 sme na návšteve Slovenska privítali priateľov z našej partnerskej diecézy Härnösand zo Švédskej evanjelickej cirkvi. Švédsku delegáciu tvorili: biskupka Eva Nordung-Byström, riaditeľka Anneli Hällgren a tajomník sestry biskupky, Johannes Nord. Na letisku ich privítal brat generálny biskup ECAV, Ivan Eľko a pri večeri sa stretli aj so sestrou generálnou dozorkyňou, Renátou Vinczeovou. Delegáciu za Slovensko dopĺňala sestra Eva Guldanová, tajomníčka pre zahraničie.

Delegácia zo Švédska navštívila vo štvrtok dopoludnia Evanjelické gymnázium v Banskej Bystrici. Na priateľskom stretnutí s riaditeľom školy Slavomírom Hanuskom, profesorkou angličtiny Marcelou Durajovou, a s biskupom Západného dištriktu ECAV Jánom Hroboňom, hovorili o našom cirkevnom školstve, o školskom systéme vo Švédsku, ale tiež o vzťahu cirkvi a štátu v oboch krajinách a o jeho historickom vývoji a premenách. Dotkli sa aj tém ako sekularizácia a evanjelizácia a misia. Spevokol Evanjelického gymnázia v Banskej Bystrici zaspieval hosťom niekoľko krásnych piesní zo svojho repertoáru.

Štvrtkový podvečer patril návšteve Medzinárodného mládežníckeho centra Ichthys vo Veľkom Slavkove, kde sa po prehliadke centra stretli s predsedom SEM Jozefom Šimekom a pracovníkmi Miroslavom Mudrákom a Jankou Lukáčovou. Zástupcovia SEM im porozprávali o krásnej rozmanitej práce mládeže v našej cirkvi a spolu uvažovali o možnostiach spolupráce a vzájomnej výmeny.

V piatok, 9.6.2023, si delegácia zo Švédska pozrela naše vzácne historické a kultúrne dedičstvo v Kežmarku: lýcejnú knižnicu, drevený artikulárny kostol, kde sa okrem iného dozvedeli o vzťahoch a kontaktoch našich dvoch cirkví na konci 17.storočia a pomoci, ktorej sa nám zo Švédska v tomto ťažkom období našej histórie dostalo a nový kostol, kde obdivovali jeho jedinečnú architektúru. Navštívili zariadenie vo Veľkej Lomnici, kde sú ubytovaní 14 Ukrajinci a dostáva sa im pomoci vychádzajúcej zo srdca od dobrovoľníkov. Tvoria tam uprostred tejto hroznej situácie krásnu komunitu. Na obed naši hostia ochutnali v Kolibe slovenské špeciality - bryndzové pirohy. Poobede si vypočuli silné príbehy o obetavej službe v našej cirkvi - v Rankovciach sa dozvedeli o práci manželov Beňovcov a ich cirkevného zboru s Rómami a v Červenici na Špeciálnej škole o službe deťom s viacnásobným postihnutím - od hluchoslepoty cez fyzické obmedzenia a neraz sa k problémom pridávajú aj tie mentálne.

V sobotu sa delegácii dostalo vrelého srdečného prijatia na biskupskom úrade Východného dištriktu v Prešove. Pri prehliadke budovy bývalého Evanjelického kolégia sa dozvedeli o histórii evanjelikov na území Prešova aj o súčasných ekumenických vzťahoch. Brat biskup Peter Mihoč hosťom predstavil dištrikt a jeho úžasnú rozmanitú službu, okrem iného v oblastiach ako školstvo, diakonia, evanjelizačné podujatia a obrovské obetavé úsilie pomoci Ukrajincom, v ktorom pracovníci dištriktu stáli a stoja od začiatku vypuknutia konfliktu. Riaditeľ Evanjelického gymnázia J. A. Komenského v Košiciach Martin Ilavský predstavil hosťom možnosti spolupráce a podpory v škole a cirkevných zboroch pre rodiny, ktoré sa očakáva, že v blízkej dobe prídu do regiónu v súvislosti s výstavbou automobilky VOLVO.

Popoludní delegáciu uvítali v diakonickom domove Elim, pozreli si dojímavú výstavu s hlbokým posolstvom "Prázdna stolička", ktorá je o osudoch židovských študentov prešovského Evanjelického kolégia počas 2.svetovej vojny, ktorí museli byť pre svoj pôvod vylúčení zo školy, navštívili židovské suburbium, a večer strávili v slovenskom Wittenbergu - v Bardejove, kde sa dozvedeli o Leonardovi Stöckelovi a stretli sa s predstaviteľmi CZ.

V nedeľu prispeli hostia zo Švédska aktívne na službách Božích s Večerou Pánovou v Prešove. Okrem slovenčiny zaznelo evanjelium a Áronovské požehnanie vo švédčine. Biskupka Eva Nordung-Byström pozdravila zhromaždenie a pomodlila sa za našu i ich cirkev a za mier vo svete. Sestra biskupka so svojím tajomníkom a naši dvaja bratia biskupi Ivan Eľko a Peter Mihoč prislúžili veriacim sviatosť Večere Pánovej, ktorú liturgoval predsedajúci zborový farár Ondrej Koč.
Popoludní navštívili naše nádherné gotické kostoly v Štítniku a Ochtinej a rozprávali sa o komplikovanej situácii na Gemeri.

Delegácia sa následne vrátila do Bratislavy, kde večer spolu zhodnotili celú návštevu, obrovské množstvo podnetov, ktoré ona priniesla a uvažovali o možnostiach ďalšej spolupráce.

Naši švédski priatelia sa v pondelok dopoludnia vrátili naspäť do Härnösandu.