Kresťania z celého sveta sa spojili v modlitbách za Ukrajinu

Na Popolcovú stredu sa kresťania z celého sveta spojili v žalospevoch a prejave solidarity so všetkými, ktorí trpia na Ukrajine v dôsledku ruskej invázie. Na online ekumenickej bohoslužbe sa zúčastnili ukrajinskí farári a členovia cirkevných zborov žijúci v mestách, ktoré boli napadnuté.

Modlitby boli organizované Svetovým luteránskym zväzom, Svetovým spoločenstvom reformovaných cirkví, Svetovou metodistickou radou, Svetovou mennonitskou konferenciou, Konferenciou európskych cirkví a Anglikánskou cirkvou. Anna Burghardt, generálna sekretárka Svetového luteránskeho zväzu sa prihovorila týmito slovami:
„Milé sestry milí bratia v Kristovi, vítam Vás na žalospevoch a prejave solidarity. Kristus nám v Evanjeliu podľa Jána 14, 19 hovorí: „Ja žijem, aj vy budete žiť.“ Duch smrti bol od nás vzatý. V Kristovi sme slobodní a nemusíme sa báť, ale v Kristovi máme slúžiť našim blízkym a prejavovať milosrdenstvo. Cynická politika niektorých ľudí uvrhla svet späť do časov, o ktorých sme dúfali, že sa už nikdy nevrátia. Ľudia trpia hrôzami vojny a vysídlením. Ukrajinu pokrýva popol. Boh vyzýva ľudstvo k zodpovednosti. Kde je tvoj brat, Kain? Túto Božiu výzvu chceme zakričať do sŕdc a myslí tých, ktorí sú zodpovední za všetko toto násilie. Robíme tak v našich modlitbách. Pozývame vás k modlitbám za mier na Ukrajine a tiež za mier na každom mieste, kde je ozbrojený konflikt a ľudia sú utláčaní. Chceme sa modliť za mier, ktorý je udržateľný a za tých ľudí, ktorí žijú na Ukrajine. Ako kresťania sme povolaní milovať svojich blížnych a poskytnúť podporu, tým, ktorí to potrebujú. Nech sú naše modlitby prejavom nádeje v týchto temných časoch a nech sme povzbudení tým, že keď žije Kristus, aj my budeme žiť.“

ZDROJ: https://www.lutheranworld.org/news/pall-ashes-covers-ukraine-christians-join-prayer-peace