Konferencia európskych cirkví má nového generálneho tajomníka

Jørgen Skov Sørensen bol vymenovaný za nového generálneho tajomníka Konferencie európskych cirkví (CEC). 55-ročný Skov Sørensen, ktorý sa narodil v Koldingu v Dánsku, prichádza do CEC s rozsiahlymi skúsenosťami z teológie, misie, ekumenizmu, vodcovstva, komunikácie a riadenia. Správna rada CEC oznámila rozhodnutie 21. novembra na zasadnutí v Bruseli. Skov Sørensen sa ujme funkcie v januári 2020.

Prezident CEC Rev. Christian Krieger uviedol „Sme presvedčení, že Jørgen bude viesť CEC v sebe vlastnej vízii, spájať členské cirkvi a organizácie do partnerstiev, pozývať ich k spolupráci, v nádeji a svedectve slúžiť Európe a podporovať mier a jednotu cirkvi.“

"Modlíme sa za nového generálneho tajomníka, aby mohol posilniť úlohu CEC v Európe pri všetkých výzvach, ktoré sa dnes objavujú," dodal.

„Som vďačný Správnej rade CEC za to, že ma poverili zodpovednosťou vedenia CEC v čase zmien v Európe,“ uviedol Skov Sørensen. „Verím, že kresťanstvo definovalo náš kontinent, ako ho poznáme, a že naše dedičstvo bude hrať úlohu pri formovaní našej spoločnej budúcnosti. CEC má jedinečné postavenie medzi cirkvami a širšou spoločnosťou, na ktoré sa teším. “
Skov Sørensen získal doktorát z misiológie, ekumeniky a systematickej teológie na University of Birmingham vo Veľkej Británii a M. Phil na ekumenickej teológii na Aarhus University v Dánsku. Pôsobil ako generálny tajomník v Danmission a viedol rôzne evanjelické luteránske cirkvi v Dánsku (ELCD). Vykonával niekoľko akademických úloh na Aarhus University a United College of Ascension vo Veľkej Británii a zastával pozície v Dánskej misijnej spoločnosti a Dánskej cirkvi v zahraničí - Hong Kong.
Skov Sørensen pôsobil v rôznych dánskych a medzinárodných radách a správnych radách, vrátane Dan Church Aid, Nadačného fondu Lutheran World Federation, Centra pre štúdium náboženstva a spoločnosti, Aarhus University, Dánskej cirkvi v zahraničí, Eksistensen Christian Think Tank, štipendijný fond Amphlett, Spojené kráľovstvo a nadácia Areopagos.
Skov Sørensen je autorom niekoľkých článkov a publikácií o medzinárodných a ekumenických záležitostiach.
Správna rada vyjadrila vďaku bývalému generálnemu tajomníkovi P. Fr. Heikki Huttunen za jeho služby spoločnosti CEC a za jeho prínos a odhodlanie.

CEC je spoločenstvom asi 114 pravoslávnych, protestantských, anglikánskych a starokatolíckych cirkví zo všetkých krajín Európy a 40 partnerských národných rád cirkví a organizácií. Spoločnosť CEC bola založená v roku 1959. Má kancelárie v Bruseli a Štrasburgu.