Jörg Schneider navštívil prvýkrát Slovensko a ECAV

V dňoch 21. – 25. júna 2023 navštívil Slovensko Dr. Jörg Schneider, cirkevný radca z partnerskej Evanjelickej krajinskej cirkvi vo Württembersku. V sprievode generálneho biskupa Ivana Eľka a tajomníčky pre zahraničie Marcely Kmeťovej navštívil EBF UK, Misijné stredisko v Matejkovej, SED v Košeci, CZ Púchov a Považskú Bystricu.

Na otváracích službách Božích Synody ECAV poslúžil kázňou slova Božieho. V posledný deň jeho návštevy sme sa zúčastnili na službách Božích na Legionárskej ul. v Bratislave. Veriacemu spoločenstvu sa prihovoril krátkym príhovorom, v ktorom zdôraznil, aby sme sa nechali naplniť Kristom, aby sme boli vďační za partnerské stretnutia a za spojenie v modlitbách a vzájomných návštevách. Slovensko ako krajinu a ECAV navštívil prvýkrát a jeho dojmy boli veľmi silné. Počas jeho návštevy sme sa ho opýtali, aké má úlohy a čo si myslí o partnerskom stretnutí na Slovensku?

"Pracujem vo Württembergu, na biskupskom úrade, na dezernáte 1, ktoré je ako vláda, ako ministerstvo. Som vedúci referátu Teológia, služby Božie a spoločnosť. Patrí tam aj oblasť vzdelávania. Dôležitou súčasťou mojej práce je, že sa starám o akadémiu v Bad Boll, ktorá sa zaoberá skôr sociálnymi otázkami. V Bad Urachu mám na starosti jeden duchovný dom. Mojou úlohou je aj vzdelávanie pre dospelých. V oblasti bohoslužieb mám na starosti otázky o Večeri Pánovej, o tom, ako ju možno sláviť v digitálnej forme. Koniec koncov synoda prijala aj program, v deň svätého Jána sa konali krstné slávnosti v celej EKD, a teda aj vo Württembergu, a bolo treba urobiť nejakú prácu vopred. Našťastie mám spolupracovníčku na oddelení Bohoslužieb, ktorá robí veľa práce na túto tému. To sú zhruba dôležité časti mojej práce. A moje dojmy z partnerstva: na prvý dojem je to živé a priateľské partnerstvo, a to bolo pre mňa veľmi zaujímavé a fascinujúce, pretože som nemal o Slovensku ani potuchy. Teraz mám taký dojem, že chcem vedieť viac."