Ivan Eľko sa stretol s vojenským duchovným Jensom Augustinom

Jens Augustin pochádza zo Severskej cirkvi (Nordkirche) a pôsobí na Slovensku medzi vojakmi ako vojenský duchovný. Jeho úlohou je predovšetkým sprevádzať vojakov z Nemecka, ktorí prišli na Vojenský výcvikový priestor na Lešť a na vojenské letisko v Sliači, duchovnou pastoračnou službou. Jeho služba trvá od novembra do konca februára. Okrem toho vyslovil prianie nadviazať kontakt s miestnymi cirkevnými zbormi, ako aj vedením cirkvi. Stretnutie s generálnym biskupom Ivanom Eľkom sa tak uskutočnilo vo štvrtok, 16. februára na Generálnom biskupskom úrade v Bratislave.

Vojenská pastoračná služba (Militärseelsorge) má v Nemecku 3 piliere: katolícku, evanjelickú a od minulého roku aj židovskú. Katolícka pastoračná služba má približne 80 duchovných, evanjelická približne 104 duchovných. Jens Augustin má na starosti 2 kasárne, čo je približne 3000 vojakov, z toho je 1000 evanjelikov. Táto služba funguje v Nemecku úplne inak ako napr. na Slovensku. Krajinská cirkev tej ktorej spolkovej krajiny menuje farára do vojenskej pastoračnej služby na obdobie 6 rokov. Po skončení tohto obdobia, sa vráti späť do krajinskej cirkvi. Najdlhšie obdobie, ktoré môže vojenský duchovný vykonávať, je 12 rokov. Na rozdiel od iných armád, vojenskí duchovní v Nemecku nesmú nosiť zbrane a nemajú žiadnu hodnosť. Sú jednoducho vojenskí duchovní. Preto potrebujú vedľa seba vojaka, ktorý nosí zbraň, aby ho chránil.

Od roku 2013 existuje v Nemecku Schleswig Holstein špeciálny výcvik – krízová intervencia. Spolupracujú s neurobiológiou. Jens Augustin pôsobí vo vedúcej funkcii, aj ako inštruktor v teréne, aby videl, čo môže urobiť pre seba a pre iných po náročných záťažových situáciách. Ako môže seba a iných chrániť. To je jeden z cieľov tohto výcviku a zároveň mu to pomáha pri práci s vojakmi. Spolupracujú s univerzitou Ludwiga Maximiliána v Mníchove a so psychologičkou zo Švajčiarska. Učia, aké dôležité je jesť, piť a dýchať – základ toho, aby človek získal opäť stabilitu.

Prostredníctvom služby vojenského duchovného na Slovensku spoznal niektoré zvyky a krásy malebného Slovenska. Mnohé oblasti, ktoré navštívil na neho silne zapôsobili a zanechali silný dojem. Do svojej krajinskej cirkvi si vezme nielen skvelé zážitky, ale aj užitočné kontakty s EPS a ECAV na Slovensku, ktoré posunie evanjelickému kolegovi, ktorý nastúpi do tejto služby od júna.