Generálna dozorkyňa ECAV sa prihovorila synodálom v Rakúsku

V dňoch 28.6. – 1.7. sa konalo zasadnutie Synody a Generálnej synody ECAV v Rakúsku. V stredu, v predvečer zasadnutia synody sa zasadnutie zahájilo otváracími službami Božími. Pozvaná bola aj generálna dozorkyňa ECAV Renáta Vinczeová. Zúčastnila sa v sprievode tajomníčky pre zahraničie, Marcely Kmeťovej. Všetkým synodálom sa okrem iného aj krátko prihovorila:

"Vážení členovia synody, milí bratia a sestry!
je pre mňa veľkou cťou a potešením, že som dostala od prezidenta synody, br. Petra Krömera, pozvanie zúčastniť sa týchto slávnostných služieb Božích, ktoré sa konajú v predvečer zasadnutia Synody a Generálnej synody Evanjelickej cirkvi v Rakúsku.
Obzvlášť, ak je to jeho posledné rokovanie synody, ktorému bude predsedať a po viac ako 30 rokoch služby ukončí svoje pôsobenie v tejto funkcii. (Úprimne, ja si neviem ani predstaviť, že by som bola tak dlho vo funkcii).

Vďaka patrí najmä Pánu Bohu, že mu doprial dobrého zdravia a dostatok síl, aby mohol počas tak dlhej doby zodpovedne zastávať zverenú funkciu. Lebo je to práca náročná, určite sa počas toho obdobia stretol s veľa prekážkami a ťažkosťami, ale s Božou pomocou v nej vytrval a mohol byť prínosom pre vašu cirkev. Nech ho Pán posilňuje a požehnáva aj do ďalších rokov, aby mohol byť so svojimi skúsenosťami a radami ešte dlho dobrým pomocníkom pre nových pracovníkov.

Evanjelická cirkev na Slovensku a v Rakúsku sú si blízke, nielen ako sesterské evanjelické cirkvi zastávajúce rovnaké vieroučné zásady, ale aj geograficky, lebo za našimi hranicami, na rakúskej strane žije veľa Slovákov, ktorí sa aj aktívne zúčastňujú cirkevného života vo vašej cirkvi, navštevujú bohoslužobné zhromaždenia, vyučovanie náboženstva, či prípravu na konfirmáciu. Preto nás teší, že sa nám začiatkom tohto roka podarilo podpísať zmluvu o spolupráci medzi našimi cirkvami, ktorá, veríme, bude požehnaním pre obe naše cirkvi. Že táto rámcová dohoda, ktorá hovorí o mnohých oblastiach života a služby v cirkvi, nám otvorí ďalšie dvere k vzájomnej spolupráci, najmä pri deťoch a mládeži. Dúfame, že sa tak budeme ako členovia susedných cirkvi stretávať čoraz častejšie, aj pri rôznych spoločných aktivitách alebo podujatiach.

Naša cirkev mala svoje zasadnutie synody minulý týždeň, vaša začína zajtra a budú to iste náročné dni. Ospravedlňujem sa, že kvôli iným pracovným povinnostiam sa nemôžem zúčastniť aj pracovného rokovania vašej synody, ale chcela som Vás pozdraviť aspoň takto, účasťou na úvodnej bohoslužbe.
Vyprosujeme pre všetkých pokoj a múdrosť od nášho Pána, aby vám doprial svoje vedenie pri prijímaní správnych rozhodnutí, ktoré budú slúžiť na rozvoj cirkvi, ale najmä na Božiu chválu.
Zároveň budete voliť aj nového predsedu synody a videla som, že medzi kandidátmi sú aj dve ženy, tak možno bude aj na vašej strane v najvyššej laickej funkcii žena, ako to máme teraz prvýkrát v histórii aj my na Slovensku. Vkladám aj túto vašu voľbu do Božích rúk a nech to bude ktokoľvek z kandidátov, verím, že sa Pán Boh prizná k jeho práci, dá mu svoju výzbroj a bude vedieť s Jeho pomocou zodpovedne, s pokorou a láskou slúžiť na tejto funkcie.

Nech Pán Boh žehná vaše rokovania, aj celú vašu cirkev."

Pri tejto príležitosti sa zároveň konala rozlúčka s doterajším predsedom synody, Dr. Petrom Krömerom, ktorý pôsobí v tejto funkcii 30 rokov. V prvý deň zasadnutia sa konali voľby do funkcie predsedu synody, po ktorých nasledovalo rokovanie synody. Podľa údajov ECAV v Rakúsku sa bude voľba predsedu synody opakovať na zasadnutí synody v decembri 2023. Dôvodom je, že ani jeden kandidát nezískal 2/3 hlasov.
Petra Krömera sme sa opýtali, čo by poprial svojej synode:
„Prajem mojej synode a mojej cirkvi, aby Pán Boh posilnil vieru v Ježiša Krista v našej cirkvi a aby naša cirkev bola svedectvom Ježiša Krista v Rakúsku.“