Biskupka Ilse Junkermannová končí vo svojej funkcii, predstavitelia cirkví a politiky vzdávajú hold jej 10-ročnému pôsobeniu

Biskupka Evanjelickej cirkvi v strednom Nemecku (EKM), Ilse Junkermannová, končí vo svojej 10- ročnej fukcii. V sobotu, 6. júla sa konali slávnostné služby Božie pri príležitosti jej ukončenia úradu vo funkcii biskupky v magdeburskom Dóme. Zúčastnilo sa na nich niekoľko stoviek hostí z domova i zo zahraničia, medzi inými durínsky premiér Bodo Ramelow, predseda Rady Evanjelickej cirkvi v Nemecku  Heinrich Bedford-Strohm ako aj početní duchovní z domova i zahraničia. Za partnerskú cirkev ECAV na Slovensku sa tejto slávnosti zúčastnil generálny biskup Ivan Eľko a tajomník pre anglický referát Andrej Kuruc.

Slávnostné služby Božie sa niesli v prejave vďaky a úcty za všetku vykonanú prácu ako aj  zásluhy biskupky Junkermannovej, ktorá sa od roku 2009 ujala funkcie prvej krajinskej biskupky novozaloženej Evanjelickej cirkvi v strednom Nemecku.

Bedford-Strohm povedal, že Junkermannová sa stala vtedy „stredonemeckou biskupkou zo srdca“. Skutočnosť, že novozaložená cirkev si zvolila ženu vo vedení cirkvi, je historicky jedinečná. Junkermannová mala osobitnú úlohu a síce, spojiť dve cirkvi. Evanjelická cirkev v strednom Nemecku vznikla 1. januára 2009 spojením Evanjelicko-luteránskej cirkvi v Durínsku s Evanjelickou cirkvou provincie Sasko.

Okrem toho veľmi ovplyvnila aj 500. výročie reformácie – tieto spomienky zostanú, povedal najvyšší predstaviteľ evanjelikov v Nemecku. Biskupku tiež chválil ako „staviteľku mostov a sprostredkovateľku“ ako aj za jej nasadenie za utečencov a proti pravicovému extrémizmu.

Generálny biskup Ivan Eľko sa prihovoril krátkym pozdravom pokoja v rodnej reči v rámci Večere Pánovej. V rámci slávnostnej recepcie sa poďakoval za pomoc, otvorené a priateľské partnerstvo, ktoré bolo pre biskupku Junkermannovú vážnou srdcovou záležitosťou.

Ilse Junkermannová zostane vo funkcii biskupky do konca augusta. Od septembra sa presťahuje na Univerzitu v Lipsku,  kde prevezme výskum k dejinám cirkvi v DDR. K Evanjelickej cirkvi v strednom Nemecku patrí 700.000 evanjelikov, z toho  450.000 v Durínsku a 240.000 v Sasku - Anhaltsku. Zvyšní členovia tvoria zbory v okrajových častiach Brandenburgu a Saska.

Od septembra bude v úrade krajinského biskupa 54 ročný Friedrich Kramer. Vyrastal vo Wittenbergu, študoval teológiu v Berlíne a donedávna pracoval ako riaditeľ protestantskej akadémie v Sasku-Anhaltsku. Je ženatý a má dve dcéry. Podľa vlastných slov chce budovať otvorenú a priateľskú cirkev.