Biskup ECAV v Rakúsku Michael Chalupka bol slávnostne uvedený do funkcie

V nedeľu, 13. októbra bol slávnostnými službami Božími uvedený do funkcie biskup Evanjelickej cirkvi a.v. v Rakúsku Michael Chalupka. Michael Chalupka bol zvolený 4. mája 2019 v dvanástom hlasovaní synody za nového evanjelického biskupa a začiatkom septembra prevzal úrad po Michaelovi Bünkerovi. ECAV na Slovensku zastupovali emeritný generálny biskup Július Filo a tajomníčka pre zahraničie Marcela Kmeťová.

Na slávnostných Službách Božích vo viedenskom kostole Gustava Adolfa sa zúčastnil aj spolkový prezident Rakúska Alexander Van der Bellen a spolková kancelárka Brigitte Bierlein. Slávnostnú inštaláciu vykonal predchodca Michael Bünker, ktorý nastúpil v septembri do dôchodku. Pred mnohými hosťami z cirkví, politiky a verejného života vyjadril Chalupka vo svojej kázni boj proti klimatickým zmenám a prínos cirkví. V diskusii o klíme by cirkvi mohli priniesť „dôveru a zodpovednosť“ a so zodpovednosťou za ekológiu „chceme byť priekopníkmi, nie oneskorenými,“ uviedol nový biskup.
Michael Chalupka sa narodil v roku 1960 v Grazi, študoval teológiu vo Viedni a v Zürichu, bol farárom v Mistelbachu, štajerským odborným inšpektorom náboženskej výchovy, v rokoch 1994 až 2018 riaditeľom pomocnej evanjelickej organizácie Diakonia Rakúsko a neskôr riaditeľom diakonického vzdelávania.

Marcela Kmeťová