38. Nemecký evanjelický kirchentag sa konal v Norinbergu

V dňoch 7.- 11. júna 2023 sa konal v poradí 38. Nemecký evanjelický Kirchentag v bavorskom meste Norinberg. Heslo tohto podujatia bol verš z Markovho evanjelia 1,15: „Teraz je čas.“ Na podujatí mala priestor aj Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku v spoločnom stánku s Evanjelickou diakoniou.

V jednotlivých stánkoch prezentovali najmä misijnú prácu, ako aj prácu ďalších spolupracujúcich inštitúcií. Dobrý stánok lákal k návšteve svojou originalitou, otvorenosťou, ktorá umožňuje komunikáciu. A rovnako to bolo aj pri spoločnom stánku ECAV a ED na Slovensku.

Program Kirchentagu od stredy vyplnili početné diskusie na aktuálne politické témy, niektoré s významnými hosťami. Okrem iných bolo možné počuť a vidieť spolkového kancelára Olafa Scholza (SPD), ministerku zahraničných vecí Annalenu Baerbockovú (Zelení) a predsedu strany CDU, Friedricha Merza.

Niektoré haly boli doslova preplnené, účastníci sa zaujímali o biblické hodiny, pódiové diskusie, workshopy, bohoslužby a husté davy ľudí sa nachádzali aj v centre mesta. "Ľudia boli vďační za niečo, čo sa v našej krajine deje len zriedkavo: spoločne spievať a modliť sa a potom diskutovať o politike," povedal novinárom prezident Kirchentagu, Thomas de Maizière. Na niektoré podujatia pod holým nebom, ako sú bohoslužby a koncerty, nebola potrebná žiadna vstupenka.

Do norinberského Starého mesta prišlo za slnečného počasia približne 25 000 ľudí, aby sa zúčastnili na jednej z dvoch záverečných bohoslužieb. Okrem toho ich počúvalo množstvo poslucháčov v rozhlase a televízii. Podľa organizátorov sa na päťdňové evanjelické stretnutie predalo celkovo 70 000 jednodňových lístkov a permanentiek. Znamená to pokles počtu účastníkov v porovnaní s veľkými stretnutiami pred korona pandémiou.

Kirchentag sa koná každé 2 roky, vždy v inom nemeckom meste. Najbližšie sa bude konať v dňoch 30.4. – 4.5. 2025 v Hannoveri.

Marcela Kmeťová