V Bukovci si pripomenuli 190. výročie pamiatky posvätenia chrámu Božieho

15. septembra 2019 si veriaci na službách Božích v Bukovci pripomenuli 190. výročie pamiatky posvätenia chrámu Božieho a 100. výročie úmrtia evanjelického učiteľa Samuela Hatalu st.

CZ Bukovec síce patrí medzi najmenšie cirkevné zbory, ale s bohatou históriou. Prvá zmienka o obci je z roku 1592, kedy bukovskí evanjelici patrili do fílie CZ Turá Lúka. Pôvodní obyvatelia obce boli evanjelici, ktorí boli prenasledovaní pre svoju vieru. Od roku 1733 do roku 1824 boli zasa fíliou CZ Prietrž. Túžba po osamostatnení sa ako cirkvi prišla v roku 1824 – do CZ prichádza farár Ján Obernauer a za jeho pôsobenia bol postavený kostol aj fara. Chrám bol vysvätený dňa 15. 9. 1829.

Vďaka patrí bratovi generálnemu biskupovi Mgr. Ivanovi Eľkovi za povzbudivé slová, ktoré však aj napomínali k viere, ktorá nemá byť len za múrmi chrámu, ale má sa niesť v celom našom živote.

Po slávnostných službách Božích sa veriaci v sprievode presunuli na cintorín, kde bol pochovaný ev. učiteľ Samuel Hatala st.,  ktorý v Bukovci pôsobil v rokoch 1876 - 1919. Pracoval v mnohých oblastiach a záležalo mu aj na zveľadení obce.

Táto slávnosť nemala za cieľ len pripomenúť si históriu CZ a jeho verných služobníkov, ale mala aj povzbudiť ostatných k nasledovaniu Ježiša Krista, tak ako spieval vo svojich piesňach aj domáci spevokol.

Patrícia Sadloňová