Svetová rada cirkví presunula Valné zhromaždenie na rok 2022

Svetová rada cirkví oznámila rozhodnutie z dôvodu pandémie nového koronavírusu COVID-19 a jej dôsledkov presunúť konanie Valného zhromaždenia o rok neskôr. 11. Valné zhromaždenie SRC bolo naplánované na september 2021 v Karlsruhe v Nemecku. Jeho témou je „Kristova láska pohýna svet k zmiereniu a jednote“ . Valné zhromaždenie sa podľa nového plánu uskutoční v druhej polovici roku 2022, o presnom dátume sa ešte rokuje. Miesto konania i téma zostávajú nezmenené.

Rozhodnutie sa uskutočnilo v úzkej konzultácii s pozývajúcimi cirkvami v Nemecku po dlhých niekoľkomesačných a náročných úvahách pri zvažovaní veľkého množstva faktorov.

Svetová rada cirkví je vďačná Evanjelickej cirkvi Nemecka (EKD) a ostatným hosťujúcim cirkvám a miestnym partnerom za obnovenie pozvania do tohto mimoriadne zaujímavého – historicky, cirkevne i politicky – regiónu na hraniciach troch krajín – Nemecka, Francúzska a Švajčiarska.

Očakáva sa, že valného zhromaždenia sa zúčastní 800 oficiálnych delegátov z 350 členských cirkví SRC a množstvo ďalších účastníkov a návštevníkov, ktorí sa spolu stretnú k modlitbe a oslave vzájomného spoločenstva. Valné zhromaždenie SRC sa za normálnych okolností koná každých 8 rokov. Je najvyšším rozhodovacím orgánom SRC, jeho úlohou je určovať všeobecné smerovanie organizácie a jej programov a zvoliť Centrálny výbor, ktorý je v období medzi valnými zhromaždeniami hlavným riadiacim orgánom SRC.

Pravoslávny metropolita Prof. Dr. Gennadios zo Sassimy, jeden zo zástupcov moderátorky SRC a hlavný moderátor Výboru pre plánovanie valného zhromaždenia, povedal, že prioritou SRC pri tomto ťažkom rozhodnutí je bezpečnosť, inkluzivita a láska celého spoločenstva. „Toto rozhodnutie robíme s pocitom starostlivosti a lásky a dôstojnosti jednej ľudskej rodiny. Nech nám Boh pomôže získať uistenie o bezpečnosti a rovnosti možností pre každého, ktoré potrebujeme na usporiadanie zhromaždenia, ktoré bude môcť privítať všetkých s radosťou a láskou.“

Biskupka Mary Ann Swenson,  takisto zástupkyňa moderátorky SRC, doplnila: „Verím, že pracovať, kráčať a modliť sa spolu uprostred pandémie COVID-19, bude pre naše spoločenstvo, pracovníkov SRC, a všetky naše cirkvi príležitosťou hlbšie doceniť a stelesniť v našich životoch a v našej činnosti práve tú tému, ktorú sme si zvolili pre valné zhromaždenie: „Kristova láska pohýna svet k zmiereniu a jednote“.

Zástupca pozývajúcich cirkví, biskup Prof. Dr. Heinrich Bedford-Strohm, predseda Rady Evanjelickej cirkvi Nemecka zopakoval srdečné pozvanie do Karlsruhe. Povedal tiež: „Vzhľadom na výzvy, ktorým budeme musieť v nasledujúcich rokoch čeliť, táto významná ekumenická udalosť môže byť viditeľným znamením jedného sveta vo vzájomnej solidarite, mieri a spravodlivosti.“