Študent- životopisný román o P. O. Hviezdoslavovi

Študent- životopisný román o P. O. Hviezdoslavovi

Vydavateľstvo Tranoscius prichádza s knižnou novinkou z edície Osobnosti.


Kniha Študent približuje život mladého Pavla Országha Hviezdoslava počas štúdií na lýceu v Kežmarku v rokoch 1865 – 1870. Na štúdiách sa vydržiaval len z vlastných síl – bol vynikajúcim žiakom, doučoval slabších spolužiakov zo zámožných rodín a poberal viacero štipendií. Pavla v tom čase rodný jazyk nezaujímal. Bola mu bližšia maďarčina – v tomto jazyku začal písať aj svoje prvé verše. Majú vysokú úroveň a potvrdzujú že Országh mohol byť aj vynikajúcim maďarským alebo dokonca nemeckým básnikom, lebo na lýceu začal veršovať aj po nemecky. Jeho nemčinár ho nazval „mladým Goethem“. V školskom roku 1866/67 sa však čosi v Pavlovi Országhovi zmenilo. Mal hádam snahu viac sa zblížiť s bohatými spolužiakmi a tí mu naznačili, že do ich spoločnosti nepatrí? Alebo zažil niečo podobné s láskou? Možno si uvedomil, kto je a kam patrí? Faktom je, že odrazu začal písať aj po slovensky a ako šiestakovi mu vychádza slovenský debut Básnické prviesenky Jozefa Zbranského. Nevyhýbal sa však ani huncútstvam: občas si odsedel niekoľko hodín v študentskom väzení, odskočil si na víno do študentskej krčmy a takmer vôbec sa mu nepáčilo vyučovanie dobovej nepovinne slovenčiny, z kotrej mal jedinú dvojku...
Autorka Nora Baráthová sa narodila v Kežmarku a 45 rokov pracovala ako historička v Múzeu v Kežmarku. Od roku 1965 začala písať prvé odborné články o kežmarskej histórii a do roku 2020 jej vyšlo 37 samostatných prác vrátane monografií, kníh pre deti a mládež a historických románov pre dospelých.

Cena: 16,50 €

Knižnú novinku si môžete objednať na: www.tranoscius.sk, mailom predaj@tranoscius.sk, telefonicky 044/5526343, 0918 828 555 alebo správou na Facebooku Vydavateľstvo Tranoscius.