Stretnutie Rady Ústredia Ekumenickej pastoračnej služby

Stretnutie Rady Ústredia Ekumenickej pastoračnej služby

Včera 22.apríla 2020 sa v priestoroch Ekumenickej rady cirkví v SR uskutočnilo mimoriadne zasadnutie Rady Ústredia Ekumenickej pastoračnej služby (EPS) v Ozbrojených silách a Ozbrojených zboroch SR.

V úvodnej pobožnosti nastávajúci generálny duchovný EPS Viktor Sabo upriamil v duchovnom príhovore pozornosť na to, že to boli práve vojaci, ktorí uplietli Ježišovi tŕňovú korunu, a že to bol možno práve jeden z nich, ktorý po prebodnutí boku Ježiša visiaceho na kríži povedal: „Tento bol naozaj Syn Boží!“ Každý z nás sme trochu ako ten vojak – denne svojimi hriechmi nasadzujeme Ježišovi tŕňovú korunu. Ale On sa nad nami denne zmilúva, zomrel na kríži aj za nás, a pozýva nás, aby sme pod krížom objavili Jeho pravú identitu. 

Po úvodnej pobožnosti zástupcovia jednotlivých zložiek EPS predstavili prácu a aktivitu každej zložky, predovšetkým za posledné obdobie, a zdieľali sa o zápasoch, ťažkostiach a výzvach, ale tiež radostiach duchovnej služby v armáde, polícii a väzniciach.

Stretnutie sa tiež venovalo plánovaným podujatiam. Z dôvodu obmedzenia verejného stretávania, spôsobeného koronavírusom, bolo potrebné viacero podujatí zrušiť. Dôraz práce sa presunul na službu jednotlivcom, individuálnu pastorálnu prácu vo všetkých zložkách. Veľkou súčasťou práce je takisto výpomoc pri úlohách spojených s bránením šíreniu koronavírusu. Pracovníci Ekumenickej pastoračnej služby v polícii obetavo a s vypätím síl pomáhajú v karanténnych centrách, kde registrujú občanov SR vracajúcich sa zo zahraničia, ubytovávajú ich, a počas pobytu v karanténe im prinášajú potravu, či vynášajú odpad. Vzhľadom na množstvo občanov, ktorí musia v týchto centrách povinne stráviť čas karantény, pričom každý deň prichádzajú noví, a vzhľadom na nedostatok personálu, naliehavo prosia, aby sa ochotní ľudia prihlásili ako dobrovoľníci do tejto dôležitej služby, vďaka ktorej sme všetci na Slovensku oveľa lepšie chránení pred šírením nákazy. Potrebujú predovšetkým dobrovoľníkov, ktorí môžu vypomôcť dlhodobejšie vzhľadom na to, že zacvičenie každého dobrovoľníka trvá takmer celý jeden deň a pracuje sa v 5 dňových turnusoch. 

Ďalším hlavným dôvodom stretnutia bola nastávajúca výmena na poste generálneho duchovného. Odchádzajúci generálny duchovný Marian Bodolló poďakoval Ekumenickej rade cirkví za podporu a ústretovosť pri riešení záležitostí týkajúcich sa EPS. Predseda ERC v SR, generálny biskup Ivan Eľko, poďakoval plukovníkovi Bodolló za jeho viac než 6 ročnú službu v tejto funkcii a poprial hojnosť Božieho požehnania novému generálnemu duchovnému, ktorý sa úradu ujme k 1. máju 2020.

Na záver nastávajúci generálny duchovný Viktor Sabo zdôraznil dôležitosť modlitieb pre celú činnosť Ekumenickej pastoračnej služby, vzájomnej modlitebnej podpory spolupracovníkov v tejto službe, a požiadal o modlitby a Božie vedenie i pre neho samotného.

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.