Stretnutie o prehĺbení spolupráce medzi ECAV na Slovensku a ECAV v Rakúsku

Rozhovory o prehĺbení spolupráce medzi ECAV na Slovensku a ECAV v Rakúsku, ktoré nadväzujú na dlhoročnú spoluprácu, pokračovali ďalším stretnutím vedúcich predstaviteľov obidvoch cirkví v utorok, 10. decembra na Generálnom biskupskom úrade v Bratislave.

Rakúsku delegáciu tvorili biskup Michael Chalupka a vrchná cirkevná radkyňa Ingrid Bachler (personálne otázky). ECAV na Slovensku zastupovali všetci traja biskupi – Ivan Eľko (generálny biskup), Ján Hroboň (biskup Západného dištriktu), Slavomír Sabol (biskup Východného dištriktu), farárka Eva Oslíková (Modra), a Marcela Kmeťová, tajomníčka pre zahraničie. Za obidve strany sa zúčastnili farár Ján Magyar (Bruckan der Leitha) a farár Sönke Frost (spolupracovník na zahraničnom oddelení GBÚ). Na úvod stretnutia sa biskupi Ivan Eľko a Michael Chalupka v novej funkcii krátko predstavili. Ivan Eľko zdôraznil, že by sme chceli byť dobrými partnermi a zároveň priateľmi pre ECAV v Rakúsku. Témami rozhovoru boli riešenie otázky členstva spojených s migráciou prisťahovaných rodín zo Slovenska v Rakúsku v obidvoch cirkvách, prevažne v pohraničnej oblasti ako je Hainburgan der Donau a Nickelsdorf, ktoré je spojené s podporou pastorálnej starostlivosti a vyučovania náboženstva na školách. Odzneli rôzne skúsenosti od bratov farárov Jána Magyara a SönkehoFrosta, ktorí sa so slovenskými rodinami v zborovej práci stretávajú.

Zuzana Poláková