Stretnutie biskupov evanjelických cirkví strednej a východnej Európy

V dňoch 29. – 30. novembra sa konalo tradičné stretnutie biskupov evanjelických cirkví strednej a východnej Európy. Tento rok bola hostiteľskou cirkvou ECAV v Maďarsku, a to konkrétne v mestečku Köszég. Stretnutia v takomto formáte začali od roku 2019, témou sú vždy aktuálne problémy danej cirkvi, ktoré sa prekonzultujú spoločne s pozvanými cirkvami. Tento rok znela téma: „Budúcnosť cirkvi – kto príde po nás.“

Hlavnou témou bolo celkové zníženie počtu farárov a spôsoby riešenia tohto problému. Medzi pozvanými boli aj Ivan Eľko, generálny biskup a Marcela Kmeťová, tajomníčka pre zahraničie. Zúčastnili sa biskupi z Maďarska, z Poľska, z Rakúska, zo Sliezska, z Českobratskej cirkvi evangelickej, z Evanjelickej luteránskej cirkvi v Sasku.

Kláry Tarr Cselovskej, vedúcej oddelenia pre ekumenické vzťahy ECAV v Maďarsku sme sa opýtali, prečo sú takéto stretnutia dôležité a aké vzdelávanie pripravujú pre farárov:
„Je veľmi dôležité, aby sme my z regiónu strednej a východnej Európy začali, plánovali a organizovali stretnutia, pretože málokedy môžeme byť naozaj spolu. Ide o rôzne cirkvi, ale stále o tie isté problémy, o ktorých tu môžeme všetci diskutovať, myslím, že si máme naozaj čo povedať na základe našej spoločnej viery...

Aké sú vaše plány na ďalšie vzdelávanie farárov?
Začali sme vypracovávať stratégiu mladých farárov, pretože máme tento problém v ECAV v Maďarsku, chceme osloviť mladých ľudí, zistiť ich životné ciele, želania, ako ich motivovať, aby si možno vybrali farárske povolanie, tiež chceme ponúknuť ostatným ľuďom, ktorí už majú diplom, aby si vybrali druhý diplom a stali sa farármi.