Spomíname na vzácnych evanjelikov: Pavel Hečko

Pavel Hečko sa narodil 8. júna 1825 v Dolnom Sŕní. Študoval v banskej Štiavnici, Českom Těšíne, ev. lýceu v Bratislave. Krátko vychovávateľ v Záriečí, kaplán v Kostolnej, Békescsabe, Banskej Štiavnici farár v Hodruši.

Významný filozofický mysliteľ 19. storočia. Úvahy a články písal v dobových časopisoch ( Orol, Sokol, Priateľ školy a literatúry, Evanjelická škola). Dôsledný hegelián, usiloval sa dokázať potrebu vlastnej filozofie pre Slovanov, ktorá by bola schopná obrodiť celé ľudstvo.
V článku Reálne, ideálne a pravé chápanie pravdy (1872) uvažoval o vzťahu materiálna a ideálna- nad hmotné a duchovné zložky reality nadriadil ideu Boha. V článkoch do časopisov Dennica a Koruhev na Sionu uvažoval o kresťanskej výchove mladej generácie.
V rukopise zanechal Dejepis evanj. augšp. vyznání církve hodrušské (1862), Slované a náboženství křesťanské (1862). V Cirkevných listoch sa zamýšľal nad postavením ev. kňazov (Postavenie duchovenstva v evanj. a. v. cirkvi v Uhrách, 1870), uvažoval o niektorých dogmatických otázkach a informoval o rôznych udalostiach v zboroch.
V časopise Orol uverejnil niekoľko článkov o výchove a vzdelávaní.
Zomrel v Hodruši 24. júna 1895.

Zdroj: Evanjelici v dejinách slovenskej kultúry