Spomíname na vzácnych evanjelikov: Leonard Stöckel

Leonard Stöckel sa narodil v r. 1510 v Bardejove. Študoval v Košiciach, Wroclave a Wittenbergu. Tu sa spriatelil s Lutherom a Malanchtonom.

Po skončení štúdia bol rektorom školy v Eislebene. Mestom Bardejov bol pozvaný za rektora evanjelickej latinskej školy. V Bardejove tak – s malou prestávkou – pôsobil až do svojej smrti. Okrem náboženstva sa počas jeho pôsobenia v Bardejove vyučovala fyzika, astronómia, hudba, poetika, gréčtina a iné predmety. Pod jeho vedením sa vo vyučovacom procese využívali aj divadelné hry. Mal veľký vplyv na šírenie myšlienok reformácie - aj čo sa týka samotného školstva.

Je autorom niekoľkých učebníc (o. i. spisu Leges scholae Bartfensis z roku 1540, najstaršej pedagogickej písomnej pamiatky na Slovensku.) Presne vymedzovali náboženský základ výchovy školskej mládeže. Žiaci boli vedení k bázni pred Pánom Bohom, k čítaniu Písma svätého a k modlitbám.

Okrem iného bol autorom Confessio Pentapolitana - vyznania piatich slobodných kráľovských miest (Bardejova, Košíc, Levoče, Prešova a Sabinova). Toto vyznanie viery sa prezentuje v svetskej a cirkevnej literatúre ako najstaršia pamiatka Uhorského luteranizmu.
Vďaka mnohým svojim dielam a činnosti v školstve a cirkvi si vyslúžil pomenovanie Praeceptor Hungariae – Učiteľ Uhorska.

Zomrel v Bardejove 7. júna 1560.