Spomínali na biskupa Fedora Ruppeldta

V CZ ECAV Žilina pripravili služby Božie pri príležitosti 40. výročia úmrtia biskupa Fedora Ruppeldta. Kazateľom bol biskup Západného dištriktu Ján Hroboň. Kázňový text si pripravil na verš z Izaiáša 40, 31. Priznal, že život biskupa Ruppeldta ho nadchol a zároveň povzbudil celý cirkevný zbor v Žiline, aby zostal aktívnym a živým spoločenstvom, ktorý šíri posolstvo nádeje vychádzajúce už z čias pôsobenia biskupa Ruppeldta. Aby využili potenciál ktorý majú a aby zostali motivujúcim článkom pre celú cirkev.

Dr. Fedor Fridrich Ruppeldt evanjelický biskup, ktorý pôsobil v Žiline sa narodil 1. júna 1886 v Liptovskom Svätom Mikuláši a zomrel 25. augusta 1979 v Žiline. Okrem iného bola aj publicistom, kultúrnym historikom, prekladateľom, hudobníkom a politikom. Študoval v Oberschützene, v Šoprone, vo Viedni a v Lipsku. Najprv pôsobil ako farár v Budapešti. V rokoch 1910 a 1911 strávil dva semestre na teologickej fakulte v Edinburghu vďaka pomoci R. W. Seton-Watsona. Po návrate pôsobil ako kaplán v Budapešti, Liptovskom Sv. Mikuláši, Hybiach, Vrútkach, Turčianskom Sv. Martine. V Sučanoch bol zvolený za farára a potom odišiel do Žiliny.

Aktívne sa staval proti politike Slovenského štátu, najmä voči výlučnému stotožňovaniu slovenského národa s katolíckou vierou, proti vyháňaniu neslovenských národností (Čechov) zo Slovenska, proti vyčleňovaniu národností v evanjelickom zbore a proti schváleniu protižidovských zákonov a deportáciám slovenských židov. Za svoje aktivity bol odsúdený do väzenia v Ilave (1942) z osobnej iniciatívy Vojtecha Tuku a v roku 1944 bol poslaný do koncentračného tábora v Seredi na podnet žilinských členov Hlinkovej gardy.

V roku 1947 sa stal v poradí štvrtým biskupom Západného dištriktu evanjelickej cirkvi augsburského vyznania. Bol spoluzakladateľom Svetovej rady cirkví, ktorá vznikla 23. septembra 1948 na prvom zhromaždení v Amsterdame. V roku 1952 odstúpil a odišiel do dôchodku. V 50. rokoch bol perzekvovaný a 22. júna 1962 bol odsúdený na 18 mesiacov väzenia za rozvracanie republiky. Okrem iného bol obvinený z kolaborovania s fašistickým režimom Slovenského štátu, k čomu pravdepodobne viedla aj skutočnosť, že bol proti trestu smrti pre Dr. Jozefa Tisa. V procese boli odsúdení aj ďalší duchovní: Vladimír Čobrda, Juraj Struhárik, Darina Bancíková, Ľudevít Vajdička a Otto Vízner.
V roku 1991 bol in memoriam vyznamenaný Radom T. G. Masaryka I. triedy. Na jeho počesť bola v Žiline pomenovaná Ulica Fedora Ruppeldta. Dokumentárny film Hlas nepotlačeného svedomia o živote a diele Fedora F. Ruppeldta podľa scenára Miloša Kovačku režíroval Fedor Bartko v roku 2013.

zdroj: wikipedia