Služby Božie pri 400. výročí od založenia CZ a pri posviacke nového zvonu

V Soli sa stretli veriaci pri vzácnej príležitosti 400. výročia vzniku cirkevného zboru a tiež pri posviacke nového zvonu. Domácich viery aj návštevníkov privítali zborový farár Ľuboš Kubačka a v poetickom príhovore si zborová dozorkyňa Viera Ďorďovičová zaspomínala na náročnú minulosť, ale s nádejou sa pozrela aj do budúcnosti.

Počas Služieb Božích liturgovali Slavomír Gallo, Helena Benková, Martin Vargovčák, Miloš Zaťko, Ľuboš Kubačka a Zuzana Kubačková. Na organe hrala kantorka CZ Eva Hajníková a na flaute Lea Kubačková. V sprievodnom programe nechýbali piesne v podaní mládežníkov a kapely Prázdny kríž, námestná farárka Zuzana Kubačková previedla bohatou minulosťou CZ vďaka výborne spracovanej kronike a v programe popri posvätení zvonu, ktorý je najväčším z trojice zvonov v Soli, dostali požehnanie od generálneho biskupa ECAV aj deti, žiaci, študenti a učitelia.

Biblický text, ktorý sa niesol celými oslavami bol z R 15, 13: „Boh nádeje nech vás naplní všetkou radosťou a pokojom vo viere, aby ste sa mocou Ducha Svätého rozhojňovali v nádeji.“ Slávnostným kazateľom bol brat generálny biskup ECAV Ivan Eľko, ktorý hneď na začiatku pozdravil všetkých veriacich zo Zámutova, Čaklova, Hlinného, Zlatníka a samozrejme zo Soli. V kázni poukázal na Boha ako Boha nádeje. „Boh sa k nám všetkým hriešnym skláňa a vydáva za nás svojho Syna. V Ňom nám dáva všetko, mysliteľné a nemysliteľné... Každý, kto povie: „ÁNO, toto je pravda aj môjho života, do tohto som vložil svoju celoživotnú dôveru, toto je moja prvá a posledná istota,“ taký človek sa rozhojňuje v nádeji. Takáto viera už nie je iba štatistickou príslušnosťou k nejakej cirkvi, zrazu je takáto viera naplnená radosťou, pokojom a hlbokým mierom uprostred všetkých búrok života. Želám vám, aby Boh nádeje dovolil aj vám bohatnúť v nádeji a nezaslúženej milosti svojej lásky. Nech je aj v Soli čo najviac takýchto Kristom vykúpených Božích detí, ktorí majú istotu, že Boh je Bohom nádeje. Majte vieru naplnená pokojom a radosťou, ktorú dáva Duch Svätý.“

Posledným bodom programu slávnostných Služieb Božích bola evanjelická hymna: Hrad prepevný je Pán Boh náš. Chrámom Božím v Soli sa niesla mohutne a zvonku jej tóny umocňoval aj hlahol nového zvonu.

„Nový zvon nech nás ešte mocnejším zvoláva,
prosiť, ďakovať, ale hlavne oslavovať Pána.

K našej drahej evanjelickej cirkvi sa stále verne priznávajme
a svoju vieru si navždy v srdciach zachovajme.“

Ľuboš Kubačka