Rozlúčili sme sa s významným evanjelickým ekumenikom

21. mája nás opustil a odišiel k nebeskému Otcovi na miesto večného pokoja, harmónie a jednoty človek, ktorý sa celý život usiloval o pokoj, zmierenie a jednotu medzi kresťanmi - Rev. Sven Oppegaard. Spolu so Svetovým luteránskym zväzom pociťujeme smútok nad touto stratou a s ostatnými ekumenickými partnermi ďakujeme Bohu za jeho život, službu a svedectvo.

Rev. Sven Oppegaard bol farárom Evanjelickej cirkvi Nórska. V rokoch 1997-2006 pôsobil v Ženeve na ústredí Svetového luteránskeho zväzu ako zástupca generálneho tajomníka s poverením pre ekumenické záležitosti. Zo strany SLZ viedol prípravy na podpísanie Spoločného vyhlásenia k učeniu o ospravedlnení, míľnika v ekumenickom dialógu medzi evanjelikmi a katolíkmi. Sám bol súčasťou tohto dialógu takmer 20 rokov. Vďaka jeho teologickým a liturgickým znalostiam a obrovskej citlivosti pre množstvo aktuálnych ekumenických otázok bola slávnosť podpísania Spoločného vyhlásenia 31.októbra 1999 v nemeckom Augsburgu nezabudnuteľnou udalosťou.

Keď hovoril o ekumenickej vízii SLZ, nikdy nezabúdal na to, že základným cieľom dosiahnutia konsenzu v doktrinálnych otázkach, napríklad aj v tej ohľadom ospravedlnenia, je pokrok na pastorálnej úrovni, zmena, ktorá by mala dosah na život veriacich a cirkevných zborov. Vďaka jeho odovzdanosti a hlbokým teologickým znalostiam sa Evanjelicko-rímskokatolícka medzinárodná spoločná komisia priblížila v spoločnom chápaní apoštolskosti a vydala dôležitý ekumenický dokument Apoštolskosť Cirkvi (2006).

Oppegaard bol zapojený do evanjelicko-rímskokatolíckeho dialógu od 70.tych rokov minulého storočia, kedy pracoval na Inštitúte pre ekumenický výskum v Štrasburgu, založenom SLZ v roku 1965. Bol tiež členom viacerých ďalších medzinárodných ekumenických dialógov, ktoré SLZ vedie so svojimi partnermi. Ako tajomník za evanjelickú stranu zásadným dielom prispel do dialógu s anglikánmi, metodistami, pravoslávnymi a reformovanými, a tiež k prehĺbeniu vzťahov medzi SLZ a Svetovou radou cirkví. Ako riaditeľ Ekumenického oddelenia SLZ sa zaslúžil o veľmi dobrý a nádejný začiatok dialógu medzi evanjelikmi a mennonitmi, ktorý vyvrcholil po jeho odchode na dôchodok vydaním spoločnej správy z dialógu s titulom Uzdravenie spomienok: Zmierenie v Kristovi a bohoslužbou pokánia a zmierenia medzi týmito dvomi kresťanskými denomináciami na 11. Valnom zhromaždení SLZ v roku 2010 v nemeckom Štutgarte.

Takto si naňho spomínajú jeho bývalí spolupracovníci:

„Sven bol nesmierne bystrý, nadaný, citlivý a podporujúci vodca v ekumenických dialógoch. Cítil som k nemu najhlbšiu úctu a vďaku. Ďakujem Bohu za jeho život a modlím sa o Božiu útechu pre jeho rodinu.“ Biskup Donald McCoid, bývalý vedúci Oddelenia pre ekumenické záležitosti Evanjelickej luteránskej cirkvi v Amerike

„Svena si budeme v Evanjelickej cirkvi Nórska pamätať ako skvelého priateľa a kolegu. Vždy bol tak veľmi láskavý a ochotný načúvať všetkým našim otázkam o teológii a ekumenizme. O svoje obrovské poznatky sa delil s pokorou a vrúcnym úsmevom. Bude nám chýbať. Nech odpočíva v pokoji.“ Berit Hagen Agøy, predsedkyňa Nórskej kresťanskej rady cirkví a riaditeľka Oddelenia pre zahraničné a ekumenické vzťahy Evanjelickej cirkvi Nórska

„Uprostred smútku nad jeho smrťou si spomínam na náš posledný rozhovor. Odohral sa 31.októbra 2016 v Lunde vo Švédsku. Sven bol nesmierne šťastný, že sa 500.výročie Reformácie pripomínalo takýmto spôsobom plným nádeje. To, čím prispel k ekumenickým vzťahom, pramenilo z jeho hlbokej viery a pokojného zmierlivého ducha. Keď som po ňom prevzala úrad, videla som výsledky toho, čo dosiahol, po celom svete. Nech naňho svieti večné svetlo.“ Prof. Kathryn Johnson, nástupkyňa Rev. Oppegaarda na Ekumenickom oddelení SLZ, neskôr vedúca Oddelenia pre ekumenické záležitosti Evanjelickej luteránskej cirkvi v Amerike