Prvé zasadnutie Mediálneho výboru ECAV

V stredu 29.1.2020 sa v priestoroch GBÚ ECAV na Slovensku v Bratislave so začiatkom o 16:00 hod konalo prvé zasadnutie Mediálneho výboru, ktorý uznesením číslo 22-05 zriadila synoda ECAV na Slovensku dňa 22. 06. 2019 v Prešove.
Generálne presbyterstvo ECAV na Slovensku dňa 6.12.2019 zvolilo nasledovných členov: Fedor Bartko, Richard Cedzo, Július Filo ml., Stano Grega, Štefan Kiss, Emília Mihočová, Daniel Mišina a Jana Nunvářová, ktorá bola poverená vedením výboru do najbližšej synody, ktorá by mala zvoliť predsedu.

Jana Nunvářová vyzvala členov, aby sa každý krátko predstavil a povedal, čo považuje za dôležité pri fungovaní Mediálneho výboru. K danej otázke sa postupne vyjadrili všetci.

Richard Cedzo: je od 1. 1. 2020 riaditeľom vydavateľstva Tranoscius a aj z tejto pozície očakáva do budúcnosti zlepšenie komunikácie v rámci cirkvi a pozdvihnutie produkcie vydavateľstva, čo by bolo v prospech Tranoscia aj cirkvi. Podľa neho je veľmi dôležitá komunikácia cirkvi smerom k verejnosti a práve to je oblasť, v ktorej môže byť Mediálny výbor nápomocný.

Július Filo ml. – je dozorcom CZ Svätý Jur a 17 rokov robí v oblasti marketingového prieskumu. ECAV má podľa neho rezervy aj v internej komunikácii, často sa o veciach nevie, udalosti a informácie nie sú zosynchronizované. Je preto potrebné zlepšiť komunikáciu. Mediálny výbor vníma ako miesto, kde by sa mali stanovovať ciele, generovať nápady a potom treba hľadať spolupracovníkov, ktorí budú pri dosahovaní cieľov nápomocní.

Stano Grega – je farárom v CZ Hybe a seniorom LOS. V jeho cirkevnom zbore sa už dlhodobo venujú nahrávaniu a vysielaniu služieb Božích cez internet. Majú profesionálnu audio/video techniku a zabezpečujú aj prenos akcie Pre teba. Spolupracujú s VD ECAV. Tvoria aplikácie pre os Android aj IOs, napríklad Evanjelický spevník či Agenda. Jeho snom je mať aplikáciu pre konfirmandov. Budúcnosť je v digitálnom svete a tak by aj cirkev mala tvoriť aplikácie a prinášať videá či zvukové podcasty na rôzne témy. Podľa neho by každý seniorát mal mať svojho mediálneho koordinátora. Rovnako treba oslovovať médiá a to nie len regionálne ale napr. aj RTVS. Ak aj nie Bratislava, tak okruhy Banská Bystrica a Košice majú určite dostatok priestoru pre cirkev. Je tiež potrebné hľadať a oslovovať dobrovoľníkov z rôznych oblastí ako sú zvukári, grafici a pod a pozývať ich k spolupráci. Problémom ECAV je, že nevychováva k službe. Pritom kvalitné mediálne pôsobenie cirkvi je možné len cez sieť spolupracovníkov, ktorú treba vybudovať.

Daniel Mišina – je zamestnaný v telekomunikačnej firme ako projektový manažér. V minulosti bol v duchovnej službe, teraz už 13 rokov je mimo nej. Od 1. 1. 2016 robí zvukový podcast pre Tesnú bránu. Podľa neho je najväčší problém v komunikácii. Mnoho zborov nahráva či vysiela kázne, no nikto o tom nevie. Rovnako tak o mnohých iných aktivitách a veciach, čo sa v cirkvi dejú.

Fedor Bartko – pracuje s médiami už dlhé roky. Podľa neho médiá netreba podceňovať, ale ani preceňovať. Výbor by sa pri svojej činnosti a vo vzťahu k médiám mal orientovať dvoma smermi: smerom von – aby sa v médiách odrážala práca a pôsobenie cirkvi a smerom dnu – aby cirkev vedela, čo sa o nej píše v médiách.

Štefan Kiss – je farárom na GBÚ a členom Výboru misie (VM). Aj tu v Mediálnom výbore zastupuje VM, aby tak forma a obsah boli prepojené aj v spolupráci MV a VM. Podľa neho by si výbor mal stanoviť krátkodobé a dlhodobé ciele, vybrať z veľkého množstva nápadov tie, ktoré sú realizovateľné a predložiť ich cirkvi v ucelenom koncepčnom návrhu ako mediálnej stratégie ECAV. Určite je dobré hovoriť o všetkom, no bolo by treba vyselektovať to, čo sa dá urobiť hneď a zvoliť postupnosť krokov, ktoré by viedli k tomu, čo sa dá urobiť neskôr. Osobne je tiež priaznivcom digitálnych technológií, vlastní prepisy bohoslužobných či symbolických kníh a ponúka ich tvorcom aplikácií. Jeho snom je mať vytvorenú jednu platformu pre rôzne oblasti cirkvi – aplikáciu, kde by sa mohli objavovať informácie, ale aj biblické texty, výzvy MOS, linky na relácie v médiách či internetové podcasty a podobne – všetko pod jednou strechou.

Emília Mihočová – už 10 rokov pripravuje Evanjelický Východ a od leta 2019 je aj redaktorkou EPST. Jej snom je mať raz digitálny časopis na spôsob časopisu postoj.sk, ktorý v súčasnosti zamestnáva redaktorov, vlastní štúdio na občasné videorozhovory a 1-2krát v roku vydáva tlačený výber článkov a tiež 4 knižné tituly. Pre túto chvíľu navrhuje, aby ECAV rokovala s RTVS a dosiahla sprístupnenie už existujúcich videodokumentov o cirkvi či jej historických osobnostiach na DVD za prijateľnú cenu. Rovnako navrhuje, aby cirkev raz za rok oceňovala novinárov, ktorí sa nejakým spôsobom zaslúžia o šírenie dobrého mena cirkvi, pričom nemá na mysli len cirkevných novinárov, ale najmä sekulárnych.

Po predstavení nasledovala diskusia, pomenovanie aktuálnej situácie a hľadanie smerov, ktorými by sa výbor mohol uberať. Členovia sa zároveň dohodli na úlohách, ktoré budú plniť každý jednotlivo.