Prijatie predsedu ERC a predstaviteľov EPS na ministerstve vnútra

Prijatie predsedu Ekumenickej rady cirkví Slovenskej republiky a predstaviteľov ekumenickej pastoračnej služby a v rámci rezortu ministerstva vnútra SR.

Dňa 16.1.2024 sa uskutočnili vzácne stretnutia na pôde Ministerstva vnútra SR. Najskôr to bolo prijatie generálneho duchovného ústredia ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ, vojenského biskupa Viktora Saba a riaditeľa úradu ekumenickej pastoračnej služby MV SR, Milana Petrulu u I. štátnej tajomníčky MV SR, Lucie Kurilovskej, pod ktorej gesciu spadá pôsobenie duchovnej služby v rámci rezortu vnútra. Generálny duchovný poprial pani I. štátnej tajomníčke do jej pôsobenia mnoho múdrosti a vyprosil Božie požehnanie pre jej pôsobenie v úrade a spravovanie vecí v rámci zverených úloh. Vyjadril pri tom zároveň ponuku duchovnej služby v oblasti podpory sprevádzania príslušníkov PZ, HaZZ a HZS pri rozličných udalostiach, všade tam, kde je potrebné liečiť slovom a povzbudzovať v konaní dobra.

Druhé vzácne stretnutie sa uskutočnilo v kancelárii ministra vnútra, kde pán minister Matúš Šutaj Eštok, prijal predsedu ekumenickej rady cirkví a generálneho biskupa Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku Ivana Eľka, ako aj predstaviteľov ekumenickej pastoračnej služby, Viktora Saba a Milana Petrulu. K stretnutiu sa pridal aj pán štátny tajomník Patrik Krauspe. Cieľom stretnutia bolo predstavenie pôsobenia duchovnej služby, ktorú v rámci rezortu vykonáva úrad EPS pod metodickým zastrešením Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v OS a OZ. V rámci spoločných rozhovorov rezonovala túžba po budovaní otvorených vzťahov, kde duchovní deklarovali svoj zámer byť nápomocní pri riešení osobných a profesijných situácií príslušníkov ako aj zamestnancov rezortu a realizovať aktivity, v ktorých budú prinášať dobré slovo, povzbudzovať v konaní zodpovednej služby, viesť ľudí k spolupatričnosti a hľadať cesty pre obohatenie vnútorného prežívania človeka a cieľom byť mu nablízku či v ťažkostiach alebo aj radostiach života. Duchovní predstavitelia zaželali pánovi ministrovi a pánovi štátnemu tajomníkovi mnoho Božieho požehnania, síl, pokoja, dobrých rozhodnutí pre ich pôsobenie. Obe stretnutia boli ukončené modlitbou.

Dňa 17.1.2024 ráno, sa na Akadémii Policajného zboru v Bratislave uskutočnilo ďalšie vzácne stretnutie keď poverený rektor Akadémie Policajného zboru Stanislav Šišulák, prijal generálneho duchovného ústredia ekumenickej pastoračnej služby v Os a OZ Viktora Saba, riaditeľa úradu ekumenickej pastoračnej služby MV SR, Milana Petrulu a duchovného úradu ekumenickej pastoračnej služby pôsobiaceho na Akadémii PZ, Milana Bartka. Okrem želaní múdrosti pri zastávaní tak významnej pozície pri vzdelávaní nových policajtov a zamestnancov verejnej správy a poďakovaní za doterajšiu podporu, duchovní vyslovili záujem vytvárať aktivity, v oblasti, morálneho , etického, aj duchovného rozvoja študentov i zamestnancov Akadémie. Zároveň sa načrtla aj vízia pre organizovanie aktivít, ktoré by prispeli k vzájomnému spoznávaniu študentov aj v rámci spolupráce medzi Akadémiou Ozbrojených síl a Akadémiou Policajného zboru. Aj toto vzácne a príjemné stretnutie bolo ukončené modlitbou s vďakou a prosbou o pokoj, bezpečnosť, vzájomnú pomoc ale aj o požehnanie prác, ktoré čakajú akademickú obec v ďalšom období.

Ekumenická pastoračná služba