Predstavenie novej generálnej dozorkyne a 125. výročie Tranoscia

Tlačová konferencia ECAV na Slovensku sa uskutočnila 23. februára 2023 a reflektovala dve témy:
  • predstavenie novej generálnej dozorkyne ECAV, Renáty Vinczeovej,
  • 125. výročie evanjelického vydavateľstva Tranoscius.
Obe témy spája jeden dôležitý občiansky moment, ktorý je pre našu cirkev špecifický:
- vo vedení ECAV je laik, slobodne volený všetkými členmi ECAV a
- vydavateľstvo Tranoscius dnes existuje len vďaka tomu, že po páde komunizmu sa cirkevné zbory, jednotliví veriaci evanjelici a generálna cirkev rozhodli založiť akciovú spoločnosť. Aj vďaka tomu sa už 125 rokov snaží Tranoscius budovať vzdelanosť na Slovensku a stáť v službe Slova.

Tému na tlačovej konferencii podčiarkol generálny biskup ECAV, pán Ivan Eľko. V úvode zaželal Božie požehnanie veľa tvorivých síl všetkým zástupcom zúčastnených médií. K obidvom témam ponúkol krátky historický pohľad. Dejiny štruktúry evanjelickej cirkvi siahajú do 30.tych rokoch šestnásteho storočia. Od začiatku mali veľmi dôležité slovo laici- neordinovaní. Evanjelickú cirkev totiž kedysi nezastupovali biskupi alebo duchovní, ale na verejnosti ich reprezentovali evanjelickí laici šľachtického pôvodu. Dozorca je ten, kto má nadhľad, kto dozerá na chod cirkvi. Pôsobí na úrovni cirkevného zboru, seniorátu, dištriktu aj generálnej cirkvi. 15. júla 1951 bola v evanjelickej cirkvi ordinovaná prvá žena- farárka a o 72 rokov neskôr sa historický míľnik zopakoval- na post generálneho dozorcu bola prvýkrát zvolená žena.

Generálny dozorca je v evanjelickej cirkvi najvyššia funkcia, v ktorej môže byť neordinovaný (laický) člen cirkvi. Spolu s generálnym biskupom, ordinovaným (duchovným) členom, tvoria predsedníctvo cirkvi a jej štatutárnych zástupcov. Do tejto funkcie bola 18. februára 2023 v Nitre prvýkrát v histórii ECAV na Slovensku inštalovaná (uvedená do funkcie) žena- Renáta Vinczeová. Práve ona bola zvolená vo voľbách, ktorých sa zúčastňujú všetci členovia cirkvi. Z celkového počtu 12 310 konventuálov (voličov), získala 7 385 hlasov. Zvolenie ženy do funkcie generálnej dozorkyne odzrkadľuje vyspelosť evanjelickej spoločnosti na Slovensku, prejavujúcu sa v rovnocennom vnímaní žien a mužov.
Renáta Vinczeová sa narodila v Prešove, žila v Opinej. Vyštudovala Vysokú školu ekonomickú v Bratislave. Má dvoch synov. Aktuálne je zborovou dozorkyňou v CZ ECAV Diakovce a takisto členka seniorátneho presbyterstva. Ako zastupujúca generálna dozorkyňa pôsobila po odstúpení Jána Brozmana od júla 2021. Voľba na post generálnej dozorkyne nadobudla právoplatnosť dňa 20.12.2022 a jej funkčné obdobie uplynie dňom 20.12.2028.

Pani Vinczeová na tlačovej konferencii uviedla: „Ja túto funkciu vnímam predovšetkým ako službu. Z vďačnosti voči Pánu Bohu za jeho milosrdenstvo a za všetko, čo mi v mojom živote aj v živote mojej rodiny daroval, som urobila to rozhodnutie kandidovať. Voľbu som prijala v pokore a s vedomím, že urobím to najlepšie, čo viem.“
Svoje vízie a plány vníma nová generálna dozorkyňa v troch oblastiach:
 1. cirkev je organizácia, ktorá si zaslúži stať sa modernou a vyspelou inštitúciou,
 2. cirkev ako súčasť spoločnosti tu nie je iba sama pre seba- prostredníctvom škôl, sociálnych služieb alebo novej služby nemocničných farárov vstupujeme do spoločnosti so svojím odkazom dobra a pomoci,
 3. cirkev je duchovné spoločenstvo, ktoré by nemal ovládnuť formalizmus, ale život a radosť.

Druhým bodom programu tlačovej konferencie bolo evanjelické vydavateľstvo. Tranoscius ako vydavateľsko-knihkupecký účastinársky spolok vznikol 27. apríla 1898 na účastinárskej báze a na prvom valnom zhromaždení bolo upísaných 580 účastín, teda o 80 viac ako bolo potrebné. Za prvého správcu bol zvolený Jur Janoška. Tranoscius ako akciová spoločnosť bol založený, v historickom slova zmysle však obnovený, na pôvodnom základe dňa 29. apríla 1991. Zároveň sa opäť stal oficiálnym vydavateľstvom Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku. Riaditeľ vydavateľstva Tranoscius, pán Peter Gärtner pripomenul hlbokú  túžbu evanjelikov na Slovensku čítať Božie Slovo vo svojej rodnej reči. „Keď si dnes pripomíname 125. výročie vzniku Tranoscia, musíme povedať, že vtedy nevznikla len inštitúcia pre evanjelikov, ale tak, ako nám to história a veríme, že aj budúcnosť ukazuje, aj kultúrna ustanovizeň, ktorá počas svojej doterajšej existencie veľakrát zasiahla do celých našich národných dejín.“

O plánoch do budúcnosti, víziách a zotrvaní v službe Slova hovoril pán Jaroslav Pilát, predseda predstavenstva vydavateľstva Tranoscius. „My sme veľmi radi, že sa tu spája výročie staručkého Tranoscia s novou krvou, ktorú prináša nová sestra dozorkyňa. My v Tranosciu stojíme v službe Slovu. Chceme aby sa Slovo šírilo v celej spoločnosti a aby bol Tranoscius vnímaný ako jej sebavedomá súčasť. Máme záujem o kultivovanie verejnej diskusie a spoločnosti práve cez duchovnú optiku. Našou snahou je vydávať také periodiká a publikácie, ktoré budú hovoriť o celocirkevných aktivitách, ale aj o malej mravčej práci jednotlivcov, veriacich evanjelikov, ktorí pracujú pre dobro Slovenska.“