Poznáme mená nových kaplánov

Poznáme mená nových kaplánov

Generálny biskupský úrad sa stal po roku opäť dejiskom kaplánskych skúšok. V pondelok 16. septembra 2019 sa na nich zúčastnilo 13 nádejných kandidátov na kaplánsku službu. Konečné číslo nových pracovníkov na Božej vinici je 11.


Branislav Balca
Jakub Ferko
Peter Hlavatý
Simona Kapitáňová
Jana Kendžurová
Michaela Ravasz Pogányová
Michaela Púpalová
Samuel Sabol
Paulína Šofranková
Vladimír Vančík
Marek Žaškovský


Kandidáti na kaplánov sa stretli o ôsmej hodine ráno a po vybavení formalít sa zúčastnili na pravidelnej rannej pobožnosti v kaplnke GBÚ. Viedol ju brat Boris Mišina osobný tajomník generálneho biskupa. V zamyslení sa zameral na podobenstvo o figovníku z Lukáša 13, 6-9.
Potom nasledovala písomná časť skúšky na tému: "Čo mne osobne ako teológovi a kazateľovi hovorí Lutherov výklad Tretieho článku Všeobecnej viery kresťanskej v Malom katechizme."
Tesne predpoludním- po vyhodnotení písomnej časti, čakali na všetkých ústne skúšky zo siedmich oblastí a so siedmimi skúšajúcimi:
Prof. PhDr. Michal Valčo, PhD.- Dogmatika
Mgr. Ivan Eľko- Poriadok Služieb Božích
Mgr. Slavomír Sabol- Praktická exegéza
Mgr. Vladimír Ferenčík- Cirkevné právo
Mgr. Rastislav Stanček- Malý katechizmus
Mgr. Ján Hroboň- Znalosť Biblie
Doc. Mgr. Ondrej Šaray, Art.D- Liturgický spev

Vyhodnotenie nasledovalo krátko po 17.tej hodine a po porade všetkých skúšajúcich vyhlásili mená všetkých úspešných kandidátov, ktorí sa po ordinácii stanú novými kaplánmi ECAV. 

Ordinácia jedenástich novokňazov sa uskutoční 29. septembra 2019 v CZ ECAV Hanušovce nad Topľou. Zo Služieb Božích bude RTVS vysielať priamy prenos a začiatok je naplánovaný na 9:30 hod. Slávnostným kazateľom bude biskup Východného dištriktu Slavomír Sabol.

Galéria k článku

Jana Nunvářová
Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.