Požehnali obnovené zvony a zvonicu

Požehnali obnovené zvony a zvonicu

V nedeľu 17.11.2019 v našom cirkevnom zbore Turá Lúka boli Bohoslužby opäť výnimočné a slávnostnejšie ako zvyčajne. Konala sa posviacka obnovených zvonov a zvonice, ktorých generálna oprava prebehla v jeseni tohto roku.

Za fanfár Dychovej hudby Myjavci vstúpila k oltáru domáca sestra farárka Mgr. Iveta Vachulová spolu s bratom Mgr. Borisom Mišinom. Brat Mišina nás obdaril zvesťou Božieho slova a vykonal samotný akt posviacky. Zaspieval aj zborový spevokol a krátkym vystúpením nás pozdravili aj naši mládežníci.
Najmä mechanická časť zvonov sa v posledných rokoch ukázala značne poškodená. Veľký zvon, neskôr aj stredný, fungovali iba na ručné zvonenie. Opravu vykonala firma Richtech z Trenčianskeho Jastrabia. Do zvonice bola zostavená nová oceľová konštrukcia, dubové závesy, elektromagnetický pohon, nové srdcia aj kompletná elektronika. Rekonštrukciou prešla tiež celá zvonica: náter plechovej strechy, vymaľovanie, oprava schodov a ďalšie menšie úpravy. Na pamiatku posvätenia chrámu, pri jeho 226. výročí, sa obnovené zvony v celej svojej sile opäť rozozvučali. Malý zvon, umieračik, pochádza z dielne Pozdech. Bol na výstave v Moskve, odkiaľ prišiel do Turej Lúky. Má 147 rokov a hmotnosť 320 kg. Stredný zvon, tzv. poledňák, pochádza z dielne Fisher z Trnavy a bol uliaty v roku 1924. Má hmotnosť 600 kg. Je na ňom nápis:
Kde láska s láskou žije, dýcha, stojí, srdce so srdcom na veky sa pojí.
Zvučte, prozpevujte spolu pustiny Jeruzalemské, neboť ješte Hospodin poteší svuj lid. Iz 52,9.

Veľký zvon pochádza z dielne Fisher z Trnavy a bol spolu so stredným zvonom uliaty v roku 1924. Má hmotnosť 1000 kg a je na ňom napísané:

Vyšlo slniečko slobody národu
A zacelieva tisícročná muka,
Nové zvony si z milodarov prúdu
Zadovážila verná Turá Lúka.
Slyšte lide múj a budu mluviti. Žalm 50,7.


Celá oprava bola finančne veľmi náročná, výdavky spolu tvorili až 17 000 €. Z milodarov, prác ochotných ľudí a modlitieb sa toto Bohu milé dielo podarilo zrealizovať. Tešíme sa, že z nášho chrámu Božieho budú do celej obce opäť znieť jasavé tóny zvonov, ktoré nám nie len oznamujú poludnie, ale pozývajú nás najmä k Božiemu slovu a spoločenstvu s Kristom s bratmi a sestrami vo viere.

Galéria k článku

Marián Cambel
Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.