Pomoc pre Bihač

Pomoc pre Bihač

S ohľadom na aktuálnu situáciu a hroziacu humanitárnu krízu v utečeneckých táboroch v Bosne a Hercegovine, na žiadosť Červeného kríža mesta Bihač, poskytlo Ministerstvo vnútra SR a Ústredie ekumenickej pastoračnej služby OS SR a OZ SR zo svojich zásob materiálnu humanitárnu pomoc. 

Pomoc Ministerstva vnútra SR pozostávala zo stanov, skladacích postelí, prikrývok, elektrocentrál, osvetľovacích súprav stavebníc pre deti, oblečenia, obuvi pre deti a dospelých v hodnote 45017,46 Eur. Ústredie ekumenickej pastoračnej služby OS SR a OZ SR poskytlo hygienické balíčky a lekárničky v hodnote 6 700,00 Eur. Celková hodnota slovenskej pomoci je 51 717,46 Eur. Doprava slovenskej pomoci do Bosny a Hercegoviny sa uskutočnila jedným nákladným vozidlom a sprievodným vozidlom sekcie krízového riadenia od 14. júna 2019 z Logistickej základne pre krízové situácie Vajnory - Bratislava. Odovzdanie slovenskej pomoci zabezpečilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Samotnú pomoc za Slovenskú republiku odovzdal Martin Kačo, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Bosne a Hercegovine. Ústredie Ekumenickej pastoračnej služby v OS a OZ SR zastupoval generálny duchovný plk. Marian Bodolló.
Plk. Marian Bodolló sa v dňoch 16.-21.6.2019 spolupodieľal ako na odovzdaní humanitárnej pomoci v meste Bihač, tak aj návšteve jednotlivých LOT-ov (Liaison and Observation Team ). Vo Foči sa okrem slovenskej jednotky stretol aj s miestnym imámom Mensur Kadricom, ktorý plk. Bodolló ukázal mešitu zrenovovanú po vojne 90-ych rokoch a otvorenú 4.mája 2019. Miestna moslimská skupina vo Foči má viac ako 40 veriacich, no tvoria pevné a živé spoločenstvo so svojimi náboženskými aktivitami. Program pokračoval návštevou predstavených pravoslávnych duchovných monumentálneho Chrámu svätého Sávu s kapacitou viac ako 1500 veriacich. Práve tohto roku oslavuje Srbská pravoslávna cirkev 800. rokov svojej nezávislosti- autokefality. Vo Foči plk. Bodolló zároveň navštívil aj miestnu základnú školu, kde sa odovzdal výťažok z charitatívneho koncertu z 8.marca tohto roku vo výške 750.- Euro. Riaditeľ školy Vladimir Ivanović vyjadril veľkú radosť z pomoci, z ktorej medzičasom už kúpili školské a športové pomôcky. Záver návštevy plk. Marian Bodolló ukončil v LOT-e Višegrad a Butmir.

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.