Pomoc do prichádzajúcej zimy

Dňa 10.12.2019 bola odovzdaná v poradí už štvrtá tohtoročná humanitárna pomoc (HA) pre Bosnu a Hercegovinu (BaH). Tentoraz prijímateľom bol utečenecký tábor v Hadžiči-Ušivak. V tábore sa nachádza viac ako 800 migrantov z Blízkeho a Stredného Východu ako aj Severnej Afriky.

Celý ich majetok spočíva v tom, čo majú na sebe. Mnohí v nastupujúcej zime sú odetí len v tričkách a na nohách majú sandále. Už len pohľad na nich pri odovzdávaní v prudkom daždi a zime bol zdrvujúci. Najmä ak tam boli otcovia s deťmi. Napriek všetkému Slovensko ako prvé zareagovalo spomedzi všetkých krajín a včas dopravilo kamión s HA pozostávajúcej z prikrývok, karimatiek, spacích vakov, oblečenia pre deti a dospelých, hygienických balíčkov a lekárničiek. Distribúcia pomoci marginalizovaným skupinám prebehla prostredníctvom organizácie Červeného kríža, v spolupráci s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu  (IOM) a to v rámci etablovaných mechanizmov Oficiálnej rozvojovej pomoci SR v súčinnosti troch ministerstiev, MV SR, MZV a EZ SR a MO SR. Ako pri ostatných, tak aj pri tejto pomoci odovzdávajúcim za Ústredie EPS bol aj plk. Marian Bodolló spolu s príslušníkmi LOT Novo Sarajevo a veliteľom SLOVCON EUFOR ALTHEA pplk. Petrom Gavačom a Ing. Zoltánom Jasovským z MV SR. Poďakovanie za spoluprácu patrí však aj veľvyslanectvu v BaH s veľvyslancom Martinom Kačom.

Nakoľko tohtoročná decembrová pomoc nebola jedinou, je dôležité spomenúť aj predchádzajúce tri, ktoré sa uskutočnili v marci, júni a v septembri. Príjemcami boli ČK Foča a Ključ, odovzdané 13.-14. 3.2019 v hodnote 33 283,11 eur, ČK Bihač, odovzdané 17.6.2019 v hodnote 45 017,46 Eur; a ČK Foča, Čajnice, odovzdanie 24.-25.9.2019. Ústredie ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR darovalo 530 ks lekárničiek v sume 4,50 eur/ks v hodnote 2 623,50 eur a 1 000 ks hygienických balíčkov (pracie prášky, mydlá, sprchové gély, šampóny, dezinfekčné gély, obrúsky) v hodnote 5 500,- eur. Pri všetkých pomáhali príslušníci OSSR na jednotlivých LOT-och. Či to bol vyššie spomenutý LOT Novo Sarajevo s ich veliteľom kpt. Miroslavom Pacekom alebo v LOT Foča s veliteľom kpt. Tiborom Petríčkom. Obrovskú vlnu solidarity však prejavili útvary aj cirkevné zbory. Z útvarov to boli ženisti zo Serede, Samohybný delostrelecký oddiel v Michalovciach a Veliteľstvo pozemných síl OS SR. Medzi cirkevnými zbormi v týchto momentoch prebehla silná ekumenická no najmä kresťanská spolupatričnosť. Bez ohľadu na to, komu sa to bude darovať, či kresťanom alebo nie, prispeli ošatením a hračkami. Boli to evanjelické cirkevné zbory v Príbeľciach a Veľkom Krtíši, ako aj zbory Reformovanej kresťanskej cirkvi michalovského a ondavsko-hornádskeho seniorátu.

Marian Bodolló