Poľný sústredený výcvik bol aj duchovný

Poľný sústredený výcvik bol aj duchovný

Mesiac júl patrí podľa počasia k najteplejším v roku. Tento mesiac si plánujeme dovolenky a oddych. Čas počas týchto letných, páľav sa však pre profesionálnych vojakov – kadetov a stáleho stavu z Akadémie ozbrojených síl generála M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši nezastavil alebo neprerušil kvôli dovolenke, či oddychu.

Každý rok v rámci výučby kadetov, vysokoškolákov, budúcich profesionálnych vojakov, cvičíme vo vojenskom výcvikovom priestore Lešť. Mladí vojaci sa tu zdokonaľujú v základných bojových zručnostiach a inštruktori a velitelia sa snažia dať im čo najviac poznatkov a vedomostí s praktickým precvičením činností, ktoré budú ako profesionálny vojaci, budúci dôstojníci potrebovať.
Dvadsaťštyri hodín denne, sedem dní v týždni. Takto trvá 18 dňový poľný, sústredený výcvik. V akomkoľvek počasí. Počas tohto vyvedenia sme spolu s vojakmi na výcviku boli aj my vojenskí duchovní.
Každý večer sme sa stretávali pri Božom slove pri, „Biblických zamysleniach“, kde sme sa zamýšľali nad postavami zo Novej a Starej zmluvy. V nedele sme navštívili Služby Božie v Pliešovciach a v Dačovom Lome, kde som mal aj možnosť aj odslúžiť tieto Služby Božie za čo chcem poďakovať sestre seniorke a bratovi farárovi.
Ako vojenský duchovný som počas celého dňa bol medzi vojakmi a viedol som s nimi rozhovory a spoznávali sme sa v čase, keď máme intenzívnejšie na seba čas. Počas vyvedenia sme spolu s katolíckym duchovným organizovali nedeľný nielen dopoludňajší ale aj poobedný program. Boli sme na turistickom výstupe na pustý hrad nad Zvolenom a v Banskej Bystrici na námestí SNP.Počas vyvedenia sme v rámci vojenskej histórie a tradícií a výchove a úcte k padlým vojakom zorganizovali pietnu spomienku. Bolo to na mieste kde tragicky v roku 2013 zahynul jeden vojak pri výkone služby. Zároveň sme si spomenuli na všetkých vojakov, ktorí nejakým spôsobom prišli o život pri výkone služby. Vrcholom piety a úcty bol sviečkový pochod od pomníka rumunských vojakov až na Brožkov prameň. Po krátkej pobožnosti pri pomníku sme putovali cca 3,5 kilometra so sviečkami v rukách do základného tábora.
Aj takto sa snažíme vojakov viesť k piete, úcte a duchovným tradíciám v rámci Ozbrojených síl Slovenskej republiky.
Vďaka Pánu Bohu aj za tento strávený čas, a to aj v duchovnom slova zmysle.

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.