Po 75. rokoch našiel pokoj v rodnej obci

Po 75. rokoch našiel pokoj v rodnej obci

7. septembra 2019 sa na cintoríne vo Vyšnej Slanej stretla rodina, traja žijúci súrodenci a obyvatelia obce, aby si nielen pripomenuli hrôzy vojny a utrpenie v koncentračnom tábore – ale aj preto, aby po dlhých 75 rokoch uložili pozostatky Juraja Hrica, ktorý zomrel v koncentračnom tábore Dachau.

Na žiadosť rodiny poslalo vedenie múzea v Dachau symbolickú hrsť hliny zo spoločného hrobu, kde sú pochovaní väzni, ktorí zomreli v tomto koncentračnom tábore. Tento symbolický hrob je vyjadrením celej rodiny i obce Vyšná Slaná, že na svojich rodinných príslušníkov nezabúda jednak rodina, ale ani obyvatelia obce. A tak po 75 rokoch aspoň symbolicky spočinie Juraj Hric na cintoríne v rodnej obci.
Nech spomienka a symbolické uloženie pozostatkov je poukazom na dôležitosť pripomínania si utrpenia našich rodákov ale i všetkých ľudí, ktorí zahynuli pri hrôzach vojny. Nech aj tento pietny akt je mementom pre naše deti, vnúčatá, obyvateľov našej obce i ľudí na Slovensku, aby sa podobné zverstvá už nikdy neopakovali. Dôležité je poukázať aj na to, že Juraj Hric pri všetkých útrapách v koncentračnom tábore nezaprel svoju evanjelickú vieru a to je dodnes zaznamenané a zapísané pri jeho mene.
Na tejto pietnej spomienke sa prihovoril i starosta obce Ing. Dušan Gallo a zaspieval spevokol cirkevného zboru ECAV Vyšná Slaná.


Galéria k článku

Karmen Želinská
Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.