Ordinácia novokňaza Ivana Klinka

Posledný deň cirkevného roka 30. november 2019, bol veľmi významným dňom pre našu Evanjelickú cirkev, kedy medzi novokňazov, ktorí boli ordinovaní v roku 2019 pribudol ešte jeden brat a to Mgr. Ivan Klinko.

Ordinácia sa konala v Cirkevnom zbore Nové Mesto nad Váhom, kde bol brat Ivan menovaný za zborového kaplána. Príhovor k Večeri Pánovej mal brat senior Považského seniorátu Mgr. Ján Ochodnický. K Večeri Pánovej pristúpili aj sestry farárky a bratia farári, ktorú prišli podporiť novokňaza a zároveň sa tak rozpomínali na svoju ordináciu. Samotnú ordináciu vykonal brat generálny biskup Mgr. Ivan Eľko. Mladého novokňaz povzbudil slovami z 2. listu Timoteovho 4. kapitoly od 1. verša: Pred Bohom a pred Kristom Ježišom, ktorý bude súdiť živých a mŕtvych, zaväzujem ťa na Jeho zjavenie a kráľovstvo: zvestuj slovo, buď pohotový vhod-nevhod, presviedčaj, karhaj, napomínaj so všetkou trpezlivosťou a poučovaním. Lebo príde čas, keď (ľudia) neznesú zdravé učenie, ale pretože chcú počúvať len to, čo sa im páči, budú si podľa svojich žiadostí zháňať učiteľov, odvrátia sluch od pravdy a obrátia sa k bájkam. Ty však buď vo všetkom striezlivý, znášaj protivenstvá, plň povolanie evanjelistu, konaj si službu. Lebo ja už mám byť obetovaný a nastal mi čas odchodu! Dobrý boj som dobojoval, beh dokonal, vieru zachoval. Už mi je pripravený veniec spravodlivosti, ktorý mi dá v onen deň Pán, ten spravodlivý sudca, a to nielen mne, ale aj všetkým, ktorí milovali Jeho zjavenie. Po príhovore brata biskupa nasledoval samotný akt ordinácie, pri ktorom spoločne nového kňaza vysielali do služby farár Mgr. Ľubomír Ďuračka – zborový farár v Novom Meste nad Váhom a senior Mgr. Ján Ochodnický – senior Považského seniorátu.

Po slávnostnom sľube, ktorý brat kaplán vyznal, nasledovala promulgácia a požehnanie. Ordinujúci biskup vyslal nového kňaza ECAV požehnaním z Písma svätého a bozkom na čelo. Pre novokňaza sú to v živote veľmi silné momenty a sám Ivan vo svojom príhovore vyznal slova z Písma Svätého: Len z milosti Božej som čo som a Jeho milosť nebola pri mne daromná. Za Cirkevný zbor Nové Mesto nad Váhom sa prihovoril zborový dozorca: Ing. Miroslav Trúsik a za spolužiakov sa prihovoril brat kaplán Mgr. Branislav Balca. Po jeho príhovore nasledovala pieseň v podaní spolužiakov a priateľov so slovami: Pán Boh je Pastier Tvoj, nič Ti nebude chýbať... Aj tieto slová boli povzbudením pre nového kňaza v našej drahej ECAV na Slovensku.

Celá slávnosť bola naplnená Božím požehnaním a pokojom. Nech sám Pán Boh žehná mladého novokňaza v službe a podopiera ho svojou mocnou pravicou na každom kroku v jeho živote.

Jana Ilčisková