Návšteva plk. Viktora Saba v Ilave

Návšteva plk. Viktora Saba v Ilave

Dňa 9. novembra 2020 navštívil ústav Ilava generálny duchovný Ústredia ekumenickej a pastoračnej služby Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov Slovenskej republiky plk. Mgr. Viktor Sabo v sprievode staršieho duchovného – riaditeľa Úradu ekumenickej a pastoračnej služby generálneho riaditeľstva Zboru väzenskej a justičnej stráže pplk. Mgr. Jána Šefčíka.

To, že je to prvá návšteva väznice od ustanovenia do funkcie generálneho duchovného (v máji tohto roku), prezradil pán plukovník Sabo riaditeľovi ústavu plk. Mgr. Róbertovi Mudrončekovi hneď v úvode stretnutia. Zároveň vyslovil vďaku a uznanie za to, že ústav vychádza v ústrety a vytvára podmienky pre činnosť evanjelického farára Mgr. Dušana Vaňka, ktorý pôsobí v tunajšom ústave vo funkcii väzenského pastora referátu ekumenickej pastoračnej služby. Aby nezostalo len pri slovách, vybrali sa aj na prehliadku priestorov ústavu, v rámci ktorej si prezreli aj priestory kaplniek, kde sa stretávajú duchovní, či už katolícky alebo evanjelický so svojimi veriacimi, v tomto prípade ide o klientov ústavu, teda obvinených a odsúdených, ženy i mužov.
Brat farár Vaňko si so ženami vykonávajúcimi v tunajšom ústave väzbu pripravil krátke hudobné vystúpenie, po ktorom sa im prihovoril starší duchovný pán Šefčík a svojimi slovami ich podporil v ich viere a vytrvaní. Nezaostali ani muži, presnejšie hudobná skupina, ktorá sprevádza brata farára Vaňka aj na bohoslužbách a tiež si pripravili pár duchovných piesní. Tu sa už dal strhnúť atmosférou aj starší duchovný pán Šefčík a požičajúc si gitaru, zanôtil prítomným tiež.
To, že činnosť brata farára má v ústave Ilava zmysel, potvrdzujú aj slová jedného z odsúdených, ktorý v tento deň povedal: „Bol som protivný zlý väzeň, ale potom som si prečítal Bibliu. Teraz Božie slovo žije vo mne a preukazuje zázraky.“ Príjemná návšteva bola ukončená vzájomným odovzdaním spomienkových predmetov.

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.