Na zborových výletoch spoznávajú históriu

Na zborových výletoch spoznávajú históriu

Súčasťou vnútromisijnej a vzdelávacej práce v CZ Sabinov sú aj každoročne usporadúvané zborové výlety. Ich úlohou je pestovať spoločenstvo zboru a zároveň vzdelávať veriacich pri spoznávaní nových miest a historických pamiatok. Tieto výlety sú v obľube najmä u staršej a dospelej generácie CZ, no vždy sa nájde aj pár mladých, či detí, ktoré sa ich zúčastnia. Sabinovský veriaci už v minulosti navštívili niektoré pamätné miesta doma i v zahraničí. Tento rok sme sa vydali objavovať históriu a krásu štyroch artikulárnych kostolov ECAV na Slovensku.

Prvá zastávka bola v Kežmarku, kde okrem histórie dreveného kostola, sme mali možnosť nahliadnuť do lýcejnej knižnice a nového kostola. Excelentný výklad v podaní zb. farára R. Porubäna bol veľkým obohatením pre všetkých účastníkov, dokonca aj pre tých najmladších. Naša cesta pokračovala do Svätého Kríža -Lazisko, ktorý mnohých prekvapil svojou monumentálnosťou, ale aj pohnutou históriou. Záver dňa sme strávili v CZ Istebné, kde sme opäť spoznali históriu domáceho CZ  stavby artikulárneho chrámu a napokon sme tu v zborovom dome Karmel strávili noc.

Druhý deň sme pokračovali do CZ Leštiny. Domáca sprievodkyňa nám podrobne priblížila historické pozadie vzniku kostola a pripomenula aj vzácnu literárnu postavu nielen evanjelických ale slovenských dejín- P. O. Hviezdoslava. Artikulárny kostol v Kežmarku a Leštinách patrí do zoznamu UNESCO, čo potvrdzuje jeho výnimočnosť a  unikátnosť a robí z nich miesto, ktoré by mal každý evanjelik poznať. Poslednou zastávkou na našej ceste bol Oravský podzámok, ktorý je významnou architektonickou dominantou Hornej Oravy.

Každé z miest, ktoré sme navštívili, nás ohromilo svojou krásou a bohatou históriu. Opäť sme si mohli precítiť hlboký rozmer dejín našej cirkvi a  uvedomiť si veľký odkaz duchovných zápasov  za jej existenciu. No najsilnejším momentom, ktorý nás oslovil, a inšpiroval, bola láska  a úcta, k svojím chrámom, ktorej sme boli svedkami vo všetkých CZ. Domáci veriaci boli zžití so svojou minulosťou, dokonale ju poznali, sú hrdí na svoje Cirkevné zbory a svoje chrámy nosia hlboko vo svojich srdciach.

Ešte dnes nám v ušiach rezonuje modlitba sestier zo Svätého Kríža. “ Drahý Pane Bože, ochraňuj nám náš chrám.” Kiež by sme každý z nás o svoj chrám rovnako horlili.

Galéria k článku

M. Ferjová
Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.