Medzinárodné biblické pátranie vo Vršatskom Podhradí

Na Vršatci, v srdci Bielych Karpát, pod zrúcaninami starého hradu sa v dňoch 30.6.- 6.7.2019 konal už 8. medzinárodný Slovensko – srbský biblický tábor.

Partnerská spolupráca medzi cirkevným zborom Podlužany (POS) a Strediskom pre sociálnu prácu v srbskej Kovačici začala svoj príbeh písať v roku 2011 v projekte vianočných balíčkov pre deti pod názvom „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“. Z Božej milosti vyrástla aj do veľkého letného balíka lásky v podobe týždenného pobytu detí  zo sociálne slabých a ohrozených rodín a detí v náhradnej starostlivosti z Kovačického okresu na Slovensku. Tohtoročnú táborovú rodinu tvorilo 29 detí a 8 vedúcich zo Slovenska a 30 detí a 8 vedúcich zo Srbska.
Riaditeľka Dušanka Petrak a táborová vedúca to vidí takto: „Zakladateľ a organizátor tohto medzinárodného tábora, ktorý sa prvýkrát realizoval v roku 2012 je brat farár Jozef Havrila, s ktorým naše Stredisko pre sociálnu prácu v Kovačici spolupracuje. Pred prvým táborom sme mali obavu, ako deti, ktoré nevedia po slovensky, zvládnu jazykovú bariéru a ako dopadne stretnutie  dvoch podobných a predsa rozdielnych kultúr. No výsledok bol výnimočný! Žiadne bariéry neexistovali. Deti na biblickom tábore cez Božie Slovo, kresťanské piesne a zážitky dostávali semienko lásky, porozumenia, tolerancie a začali budovať  priateľstvá, z ktorých mnohé trvajú až dodnes. S každým rokom sa toto opakovalo a opakuje. Krásna emócia a dobrota, ktorú majú možnosť zakúsiť ich smeruje na lepšiu životnú cestu. Deti zo Srbska, ktoré prichádzajú na tábor pochádzajú často z rodín, kde sa im z rôznych dôvodov nedostalo toľko potrebnej lásky, pozornosti a životnej istoty. Hoci tábor trvá len niekoľko dní v roku, predsa majú príležitosť mnohé z toho zažiť a dostať práve tu. Majú možnosť naučiť sa veľa nových vecí, spoznať krásy Slovenska, nazbierať krásne zážitky, ale najvzácnejšie je to, že môžu zažiť rodinu Božích detí v atmosfére, ktorá sa slovami nedá ani opísať a môže sa len zažiť. Úprimne ďakujem všetkým ľuďom dobrej vôle, ktorí podporujú tento výnimočný projekt už 8 rokov.“ V mene všetkých detí ďakujeme za finančnú podporu Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku, taktiež Evanjelickej diakonii a všetkým sponzorom.
Bohatý program zahŕňal ranné stíšenia nad Božím slovom v skupinkách, spev detských a mládežníckych slovenských aj srbských piesní, tvorivé dielne, vodný futbal, hry a športové aktivity, prechádzky na Vršatecký hrad, ochutnávku srbských jedál aj edukačné ukážky práce Policajného zboru a Ozbrojených síl Slovenskej Republiky. Dva celodenné výlety priniesli zážitky zo ZOO Bojnice, z vyhliadkovej veže Čajka v oblakoch, z plavenia sa plťou po Váhu popod Strečno, z lanového parku Terchová... Večer patril interaktívnemu biblickému vyučovaniu. S Bibliou v ruke sme putovali Izraelom. Stali sme sa svedkami Ježišovho Krstu a pokúšania na púšti. Boli sme na svadbe v Káne Galilejskej, kde Pán Ježiš urobil prvý zázrak. Išli sme do Jericha a stretli Zachea, ktorému Pán Ježiš zmenil život. Našu cestu sme zakončili v Jeruzaleme, kde bol Pán Ježiš pre naše hriechy ukrižovaný a na tretí deň slávne vzkriesený.
Moc evanjelia otvárala uši aj srdcia detí, ktoré sa aktívne zapájali do lekcií a prichádzali k modlitbám. Aj na Vršatci bol Boh zázrakov s nami a dotýkal sa životov detí. A to je naša najväčšia radosť, že smieme pracovať a odovzdávať dary nielen pre časnosť, ale i pre večnosť.

Zuzana a Jozef Havriloví, Vlasta Lenhart