Medzinárodná zborová akadémia Lübeck koncertovala v Bratislave

Medzinárodná zborová akadémia Lübeck koncertovala v Bratislave

V stredu, 31. júla koncertovala Medzinárodná zborová akadémia Lübeck pod umeleckým vedením jej zakladateľa Rolfa Becka v novom evanjelickom kostole v Bratislave. Tvorí ju 37 spevákov z 19 krajín sveta. Je to stále sa rozvíjajúci vokálny ansámbel. Popri koncertnej činnosti sa akadémia zameriava aj na objavovanie nových speváckych talentov a ich vzdelávanie. Publiku ponúkajú svoje inovatívne a netradičné programy, ale aj interpretáciu veľkých zborových diel klasického repertoáru, na pódiách celého sveta na tej najvyššej interpretačnej úrovni.

Program v Bratislave tvorilo niekoľko skladieb od Bacha, Mahlera a Rheinbergera. Zbierka z benefičného koncertu bola určená  pre Detskú onkológiu na Kramároch. Po skončení koncertu sme so zakladateľom Rolfom Beckom urobili krátky rozhovor:

  • Čo chcete odovzdať publiku svojimi vystúpeniami?

Mladým ľuďom z rozličných krajín chceme priblížiť Bacha. Mojou veľkou túžbou bola vždy interpretácia Bachových a Mozartových diel. často vnímam, že Bach je stále pre poslucháčov neznámy a hoci je to medzinárodný umelec, pre mnohých je to prvý kontakt s Bachom. Všetci z našich členov sú profesionálni speváci, všetci majú vynikajúce hlasy, ale túto literatúru mnohí nepoznali. Tiež som presvedčený, že tu v Bratislave nie je Bach taký rozšírený, ako u nás v Nemecku. Pre mňa bolo veľmi dôležité predniesť na Slovensku Bacha.

  • Ako by ste zhodnotili dnešný koncert?

Koncert sa vždy ťažko zhodnotí, keď si to človek musím zhodnotiť sám. Ale myslím si, že bol koncert veľmi úspešný, pozorné publikum, veľmi dobrá akustika v kostole, program s organom bol tiež celkom dobre zostavený.

  • Aké máte plány na najbližšie týždne, mesiace?

Veľa cestujeme aj do zahraničia, napr. o 4 týždne pôjdeme do Poľska a budeme tam mať veľmi dôležitý koncert – 80. výročie od začiatku vojny, s poľským orchestrom. Potom ideme do Číny. Ako zbor sme veľmi aktívni a sme jedinečným speváckym zborom, ktorý sa nezameriava iba na Európu. Máme spevákov z Južnej Afriky, Brazílie, Islandu, a preto je pre nás radosťou spolupracovať s toľkými krajinami.

Galéria k článku

Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.