Lieskovania a prvá inscenácia Kuba na doskách SND

Lieskovania a prvá inscenácia Kuba na doskách SND

Uplynulo už predlhých 96 rokov odvtedy, čo evanjelický kňaz, národovec a dramatik Jozef Hollý napísal frašku Kubo, neskoršie dramaticky upravenú jeho dcérou – národnou umelkyňou Elenou Holéczyovou roku 1950. Hoci nezameniteľným spôsobom stvárnil rovnomennú hlavnú postavu národný umelec Jozef Kroner vo filmovom spracovaní tejto hry, Slovenské národné divadlo inscenovalo Kuba po prvý raz v tomto roku.

Nástupca Jozefa Hollého v Moravskom Lieskovom, farár Peter Maca, promptne zareagoval na túto skutočnosť a podnietil zborový zájazd na premiéru hry do Bratislavy 4. apríla. Zámer navštíviť jedinečné okamihy premiéry nemohla prekaziť ani situácia s COVID-dom 19, po uvoľnení opatrení predsa len skupina z Moravského Lieskového, Dolného Srnia, Nového Mesta nad Váhom, Lúky a Modrovej pod vedením farára Macu mohla obohatiť svoje duše hlbokým kultúrnym zážitkom z predpremiéry hry Kubo na doskách SND v piatok 18. septembra 2020. 

Prínosné bolo vzácne poňatie dôverne známeho textu novým spôsobom pri zachovaní folklórno – naratívnych prvkov. Pôvodný text bol inscenovaný doposiaľ vždy svojským spôsobom odzrkadľujúcim ducha doby. Dnešná mladšia generácia sa prirodzene chce vyhraniť voči predchádzajúcim interpretáciám tohto diela. Súčasné prevedenie v SND má potenciál odovzdať divákovi výrazný psychologicko-filozofický impulz k zamysleniu sa. Domnievam sa, že každý z účastníkov na predstavení si mohol odniesť nielen hlboký kultúrny zážitok, ale aj morálny odkaz tohto dramatického spracovania Kuba.

Galéria k článku

Mgr. Jana Lacková
Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.