Košeckú diakoniu prizvali k spolupráci

Košeckú diakoniu prizvali k spolupráci

Stredisko evanjelickej diakonie v Košeci prizval koncom júna Rád Lazara Jeruzalemského k spolupráci. Jedná sa o jeden z najstarších rytierskych rádov v rámci rímskokatolíckej cirkvi, ktorý vznikol vo Svätej zemi. V Jeruzaleme založil aj prvý špitál.

Súčasný rád pracuje v ekumenickom duchu so zameraním na sociálnu a zdravotnícku činnosť. Hlavným predstaviteľom tohto rádu v ČR je pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka. Ten počas slávnostnej bohoslužby symbolicky odovzdal rádu kľúč od monumentálneho pražského chrámu sv. Kajetána. Nezabudnuteľné chvíle mali možnosť zažiť zamestranci strediska evanjelickej diakonie v Košeci aj na stretnutí so samotným kardinálom v arcibiskupskom paláci na Hradčanoch a zotrvať s ním v bratskom rozhovore.
18. júna 2019 ichpozvali na slávnosť 25. výročia kňazstva nášho rodáka, brata farára Miroslava Martiša, ktorý pôsobí na misiách v českom pohraničí už 16. rokov a je aj jedným z členov rádu. Brat Miroslav Martiš je už po mnohé roky priateľom a spolupracovníkom košeckej diakonie.
Pozdravný príhovor pri tomto jubileu predniesol v pražskom chráme sv. Kajetána brat Ľubomír Marcina, správca SED Košeca. Následne majestátnym akustickým priestorom zaznela pieseň „Hojže, Bože“ v sprievode organu a spevu brata farára Jozefa Paceka a bratov Marcela Breče, Jakuba Rosu a Ľubomíra Marcinu.
Želáme Rádu Lazara Jeruzalemského hojnosť Božieho požehnania pre službu chorým, opusteným a nevládnym. Rovnako aj nášmu jubilantovi pri 25. výročí kňazstva vyprosujeme veľa síl a vytrvalosti v neľahkej Pánovej službe v českom pohraničí silne poznačenom ateistickým režimom.

Galéria k článku

Ing. Jakub Rosa
Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.