Konferencia na tému roka: Hľadaj pokoj a snaž sa oň! Kroky ku zmiereniu

Konferencia na tému roka: Hľadaj pokoj a snaž sa oň! Kroky ku zmiereniu

Pokoj a zmierenie sú veľké slová. S akým obsahom ich však napĺňame a odkiaľ čerpáme? O tom odzneli referáty počas konferencie pre misiu, ekuménu a rozvoj, ktorá sa konala v dňoch 7. – 9. októbra 2019 v školiacom zariadení Liebfrauenberg, v Alsasku. Pozvanie dostala aj ECAV na Slovensku a zastúpená bola seniorom Myjavského seniorátu Miroslavom Hvožďarom a tajomníčkou pre zahraničie Marcelou Kmeťovou.

Heslom tohto roka je hľadať pokoj. K tomu prichádza do úvahy prax. Aké slová a činy umožňujú zmierenie a vytvoriť mier? V nás a okolo nás nájdeme dostatok dôvodov na riešenie týchto otázok. Médiá nás okrem toho každý deň konfrontujú s násilím a s ním súvisiacimi konfliktami na všetkých kontinentoch. V referátoch, ktoré odzneli od profesora Martina Leinera z Jeny, profesora Johannesa Reimera a farára Isa Zalatu Baumanna z Nigérie mohli účastníci vidieť vybrané príklady toho, čo prispelo k úspechu zmierenia alebo čo by bolo potrebné urobiť, aby mohol nastať mier. Okrem toho mali všetci účastníci možnosť zúčastniť sa viacerých zaujímavých workshopov ku danej téme.

V posledný deň konferencie sa konali služby Božie s Večerou Pánovou a záverečné vyhodnotenie. Profesora Martina Leinera z Jeny sme sa opýtali, prečo sa rozhodol robiť výskum zmierenia v Jene.

Tento výskum zmierenia je veľmi zaujímavý, existuje vo viacerých krajinách sveta, ako napríklad v Južnej Afrike, Severnom Írsku, po druhej svetovej vojne aj v Nemecku a iných krajinách, teraz aj v Kolumbii. Tento proces zmierenia má viaceré elementy, kde sa zmierenie aj podarí, avšak sa môžu vyskytnúť aj uviaznutia, ktoré môžu tento proces zastaviť. A toto je práve dôležitou témou aj v Európe, ako sa môže podariť, po ťažkých občianskych vojnách, genocíde, ktoré sa udiali, znovu sa zjednotiť, ako možno spolu žiť po diktatúre. A zmierenie je samozrejme centrálnou kresťanskou témou, vlastne nielen nejakou témou, ale tou kresťanskou témou, kresťanské posolstvo, zmierenie sveta prostredníctvom Ježiša Krista.

Galéria k článku

Marcela Kmeťová
Cookies nám pomáhajú poskytovať Vám naše služby. Využívaním týchto služieb súhlasíte s ich použitím.